آلاچیقها

تعریف آلاچیق در پارکهای عمومی ، فضاهای بزرگ و … اطاقکهایی که کاملا با مصالح ساختمانی بنای منازل مفرق است ، ساخته می شود که نقش آنها نوعی سایه بان و یا استآسان گاهي موقتی جهت عابرین است.

mo8184 آلاچیقها

در ساختمان این گونه اطاقک ها (آلاچیق) نکاتی را که از نظر چشـم انداز و برخورداری از قشنگ یی منطقه ضروری است مورد تذکر قرار می دهند.گاهي در بین یا کنار این گونه آلاچیق ها ، حوضچه های کوچکی احداث یا در وسط آن از درختان پا بلندکه بتوان در بالای آن چتری به منظور ایجاد سایه و تنوع در یکنواختی ایجاد نماید غرس می کنند. محل نصب یا برپا داشتن آلاچیق ها یک فرمول معین کاملا نثبیت شده ای ندارد.بعضی آلاچیق ها را کنار استخرهای بزرگ آب نماها یا بر فراز بلندی در باغ در بین توده ای از درختان که حالت جنگلی دارند ، بنا می کنند.به طور کلی تاریخچه احداث آلاچیقبه طور مستند در آثار باقی مانده چندان معین نیست. ولی از اوائل قرن هفدهم کم و بیش در برخي از باغات و قصر ها ، اطاقکی را دور از محل ساختمان به عنوان نشتن گاه بین روز و یا خلوت گاه می ساخته اند برای تزئین داخلی یا خارجی آن از گلدان های گل استفاده می شده است.به عنوان مثال آلاچیق معروف باغ نیمانس در ساسکس انگلستان به سبک ایتالیایی همراه با ستون ها یا آلاچیق هایی به سبک کیوکس های شرقی در باغ سزین کوت در گوسیسترشیر کنار زمین بازی تنیس است. شکل مکان تعبیه آلاچیق ، بستگی به موقعیت زمین سلیقه طراح و معرفت چگونگی هم آهنگ ی با یکدیگر عوامل موجود را در باغ دارد. در شمال ایران آلاچیق ها بیشتر در باغات چای و میوه ، به اشکال مختلف با مصالح ساختمانی متنوع از قبیل : چوب بقایای ساقه های برنج و گندم ، هنوز هم مرسوم است . در برخي دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق ها علاوه بر ویژگی ویِژگزینشه خود ، به عنوان انبار های م یا استآسان گاه نیم روز ، مورد استفاده قرار می گیرند. مصالح ساختمانی که در آلاچیق های روستایی ایران بکار می رود زیاد ابتدائی و از مصالح ارزان قیمت است .
چگونگی طراحی آلاچیق
برای احداث داربست آلاچیق و دیگر فرم هایی که بتواند در نقش سایه انداز را داشته باشند ، از انواع مصالح ساختمانی مصرف می شود. ولی همان گونه که قبلا توضیح داده شد آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز می بایست به نحوی نقش پناهگاه را داشته باشد.پس پی یا پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ ، آجر یا بتون بالا آورده در روی آنها به آنواع و اشکال مختلف دیواره طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه ای ، نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو نیم متر بنا می کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق را بصورت چند ضلعی منظم ، مربع دایره یا مستطیل و … با طاق گنبدی یا آسان ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می سازند. دیواره های آلاچیق توسط گیاهانی ( رونده یا پیچنده ) به منظور ایجاد سایه محصور می شوند.لذا در فواصل معین ی از ستون ها یا پایه های آلاچیق گیاهانی زود البیشتر شدن کاشته می شود.بعضی به جای گیاهان زینتی از گاهي در ختان میوه ماننده مو و یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد کاشته می شوند. در داخل آلاچیق می توان از میز صندلی های چوبی ( که امکان دارد این چوب ها به اشکال طبیعی تزئین شود) سنگی یا سکوبندی (چوبی بتونی ، آجری ، سنگی ) مصرف کرد. اکثرا کف آلاچیق را از آجر ، سرامیک ، بتون شن های رنگی یا ساده … شبیه آنواع دال های خیابان ها مفروش می نمایند . دور تا دور آلاچیق را با عرض حدود متر ، با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که همموسیقی با طرح عمومی باغ یا پارک است ، مفروش می کنند

چوب ماده‌ایست رفیق داشتنی که با پیشرفت تکامل علم فیزیک در محاسبات خرپاها دیوارهای برشی چوبی و رفع اشکالات ایستایی سازه‌ای یاری و بهره‌مندی از علم شیمی جهت مرتفع کردن نقصانهای این ماده نسبت به عوامل هوازدگی، پوسیدگی آتش سوزی توانسته را به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها جهت تهیه ساختمانهای مورد تذکر (هتلها، فرهنگسراها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، ویلاها و شهرکهای تفریحی) قرار دهد.

فرهنگ ساختمانهای چوبی و دلایل انتخاب آن:

ـ مأنوس بودن آدم با چوب و نیاز رابطه بشر با طبیعت
ـ نداشتن تضاد مصرف با اکوسیستم و آلودگیهای زیست محیطی (ابنیه سبز یا GREEN HOUSE)
ـ ضد حساسیت بودن ساختمانهای چوبی ب عدم باردار شدن چوب با الکتریسیته ساکن و در نتیجه عدم جذب گرد غبار و آلودگی به روی (ویژگی الکترواستاتیک چوب)
ـ تعادل رطوبت محیط داخلی؛ ساختمانهای چوبی رطوبت بالای محیط داخلی را جذب برعکـس در رطوبت پایین آنرا در محیط دفع می‌کند.
ـ تطابق دمای سازه چوبی با محیط داخلی؛ بازتاب دمای داخلی فضا بر روی سطح سازه چوبی یکسان و هم دما می‌باشد (شرایط جوی دلچسب در فصول مختلف سال)

برتری مکانیکی سازه‌ای چوب نسبت به سازه‌های دیگر:
ـ وزن تمام شده بنا با سازه چوبی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمربع می‌باشد در صورتیکه در خانه‌های اسکلت فلزی و یا بتنی زیاد بالاتر از آن می‌باشد.
ـ رابطه مستقیم زلزله با جرم یا وزن ساختان به شتاب وارده به سازه چوبی ناچیز و در نتیجه عدم وجود تخریب در سازه.
ـ دانستن ویژگی الاستیسیته و رفت برگشتی چوب عدم شکست در عناصر سازه‌ای
ـ پایداری کششی چوب ۴ مساوی بیشتر از فولاد و ۲۲۵ مساوی بیشتر از بتن است.
ـ پایداری فشاری یک الوار چوبی ۱۶ بار قویتر از فولاد و ۴۰۰ مساوی قویتر از بتن است.
ـ ضریب اطمینان مصرف ساختمان ماسیونری حدود ۳۰ سال می‌باشد در صورتیکه عمر مفید ساختمانهای چوبی بالای ۱۰۰ سال می‌باشد.
ـ عدم اتلاف انرژی عایق بودن عناصر سازه‌ای

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آلاچیقها”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک