تعریف کلی آبنما

آدم مجموعه‌ای است پیچیده از روح و ذهن جسم. همان‌گونه که جسم آدم ی به غذا نیازمند است، ذهن روح او هم طالب عناصری است که به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری که ساختمان‌های بلند و خیابان‌ها و زندگی اتومبیل ی تمام جا را احاطه کرده است، جلوه‌های زیبا یی و هنر، بهترین پناه برای روح خسته آرامش‌طلب آدم ی است.

img799 zc 13940823 214729  تعریف کلی آبنما
آبنما

آبنما

امروزه در شهرها شاهد عناصری با بافت سخت مثل بتن … به جای عناصر طبیعی (پوشش گیاهی) هستیم. لذا می بایست با به‌کارگیری عناصری که بافت نرم دارند، گوشه عزلت قشنگ یی فراهم کرد تا به روان آدم آرامش بخشید. این مکان‌ها می‌توانند پارک‌ها باغ‌های شهری باشند. آب یکی از این عناصر به شمار می‌رود و چه در حالت سکون و چه در حالت حرکت نوازش‌دهنده روح آدم است. حرکت و موسیقی آب، در جلوه‌گری بیشتر فضای سبز نقشی در خور توجه دارد. می‌توان آب را به صورت جویبار و چشـم ه برای نقاط آرام و بی سر و صدا و به صورت آبشار و فواره‌های بزرگ جهت نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد.

آب و انعکاس

سطح آب ساکن، با انعکاس نور مانند آیینه عمل می‌کند پدیده های اطراف را با چرخش ۱۸۰ درجه نمایش می‌دهد، هم‌چنین انعکاس پوشش گیاهی در آب و تابش نور خورشیدروی گیاهان آبزی موجود روی آب، تصویر زیبا یی برای بیننده به وجود می‌آورد. آب در حال حرکت منعکس‌کننده امواج نور در فضاست؛ مانند نوری که از یک جویبار روان روی برگ درختان منعکس جالب می‌شود.

آب تاثیر آن در کاهش درجه گرما و افزایش رطوبت

آب در پارک‌ها و باغ‌ها به هر از صور مختلف، خود به نحوی در عادی کردن درجه گرما هوا، تامین رطوبت نسبی جهت گیاهان ایجاد طراوت، تاثیر گذار است. مجموعه این عوامل از یکنواختی خشکی محیط می‌کاهد.

طراحی آب در سبک‌های مختلف

جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. آب‌نما عنصری است که چنانچه در پارک‌ها خوب کامل طراحی شود. ترکیب مناسبی ایجاد می‌نماید چنانچه به طور صحیح مورد مصرف قرار نگیرد. باعث ضایع شدن شیوه طراحی خواهد شد. جهت احتراز از ظهور چنین موارد ی بایستی با احتیاط عمل کرد.

آب‌نماها را می‌توان به دو صورت مرتب یا غیر مرتب طراحی کرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تعریف کلی آبنما”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک