دید در شب مادون قرمز (IR) چیست؟

واژه infrared) IR) به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین های دید در شب IR از طریق استفاده از LEDهای مادون قرمز محیط اطراف را روشن کرده و امکان عکس برداری در شب را فراهم می اورند.

293.EXIR IR دید در شب مادون قرمز (IR) چیست؟

دوربین مدار بسته دام,دوربین مدار بسته بولت,دوربین مدار بسته
امواج مادون قرمز به بخش ی از طیف امواج گفته می شود که به وسیله چشم آدم قابل روئیت نیستند ولی به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند . از این طریق دوربین های دید در شب میتوانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف را روشن کنند.
می بایست مد نظر داشته باشید که نور مادون قرمز از برد کمتری نسبت به نور مرئی برخوردار است و قسمت وسیع ی از طیف آن امکان عبور کردن از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر دوربین نور دوربین به وسیله آن منعکس زیبا می شود.
پرتو مادون قرمز همين طور امکان شناسایی رنگ ها برای حسگر دوربین را از بین خواهد برد و همه عکسهایی که از طریق روشنایی این چراغ ها ضبط شده باشند به صورت سیاه و سفید دیده می شوند.
نقاط ضعف دید در شب IR

با وجود اینکه به واسطه سادگی کم هزینه بودن استفاده از دید در شب IR در دروبین های مداربسته خیلی رایج است ولی به هر حال این شکل از دید در شب دارای نقاط ضعف نیز هست:

اشباع عکس : بزرگترین نقطه ضعف دید در شب IR اشباع شدن تصویر به واسطه نزدیک شدن اجسام با افراد به دوربین است. به پرتاب نور بالا در دوربین های دید در شب و سیاه و سفید بودن تصویر در صورت نزدیک شدن افراد به دوربین ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر رسد که امکان تشخیص صورت را کاهش خواهد داد. مکانیزم Smart IR برای جبران این نقطه ضعف ایجاد شده است با تنظیم IR دوربین اقطعا ل اشباع شدن اجسام نزدیک به دوربین را كم شدن می دهد.
انعکاس روی سطوح: سطح فلزی و شیشه ای نور مادون قرمز را به نحوی مفرق از نور مرئی منعکس زیبا می کنند. این مساله باعث خواهد شد امکان دیدن اجسام پشت شیشه کاهش یابد یا پلاک خودروها بر تاثیر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر رسد. به همین دلیل دوربین های دید در شب را به صورت بدون IR انتخاب کرده برای خواندن پلاک از نور مرئی مصرف می کنند.
برد پایین: انتشار امواج مادون قرمز با برد کمتری نسبت به نور مرئی صورت می گیرد و اما LEDهای مادون قرمز حتی در صورت زیاد بودن از نظر تعداد هم نور محدودی را ایجاد می کنند. برد مفید دوربین های دید در شب اکثرا ٌ بیش از ۳۰ متر نیست و در صورتی که محیط کاملا تاریک باز باشد این برد کمتر هم خواهد شد.

EXIR IR به جه معناست؟

LEDهای دید در شب EXIR نوعی از LEDهای پرقدرت دید در شب هستند که به علت تمرکز بیشتر انتشار متمرکز برد دید در شب بسیار زیاد را جهت دوربین های مداربسته ایجاد می کنند. استفاده از دوربین های با این نوع دید در شب برای ایجاد دید در شب برد بالا خیلی مناسب خواهد بود.
LEDهای دید در شب EXIR بر روی دوربین دام هایک ویژن

IR Cut به چه معناست؟

IR Cut نام نوعی فیلتر است که از ورود انواج مادون قرمز در طول روز به دوربین پیشگیری می نماید .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دید در شب مادون قرمز (IR) چیست؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک