سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی چیست؟

VPS (Virtual Private Server) یا سرور مجازی، یک اصطلاح در زمینه هاستینگ (Hosting) بوده، که در واقع همان اتومبیل مجازی با مجازی‌سازی می‌باشد. VPS امکان دسدلهره و ترس ی root و نصب نرم‌افزارهای سیـستم ی را فراهم می نماید . با مصرف از فن آوری مانند Xen، vmware ESXI یا Virtuozzo با بهره گيري از سخت افزارهاي قدرتمند و پيشرفته، يک سرور فيزيکي به چندين VPS با امکانات يکسان مفرق تقسيم مي شود. بعضی وقتها از سرور مجازی به عنوان VDS (Virtual Dedicated Server) نيز نام مي برند.

blogvncOSXvnc1265910499 401x400 سرور مجازی چیست؟
سرور مجازی ایران

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

هر VPS وابسته به پلن آن، سهم خاصي از منابع سرور از قبيل حافظه اصلي (RAM)، فضاي ديسک سخت (HDD) را به صورت اختصاصي تضمين شده در اختيار خواهد داشت. به عنوان مثال، يک VPS مي تواند ۲ گیگابايت از ۶۴ گيگابايت حافظه اصلي سرور را به صورت تضمين شده به همراه ۵۰ گيگابايت فضاي هارد دیسک و ۵۰ گيگابايت پهناي باند ماهيانه را د راختیار داشته‌باشد. اين بدين معنا است که بدون درنظر گرفتن ميزان استفاده ساير VPS هاي موجود بر روي سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرايطي به ۲ گیگابايت از حافظه اصلي سرور دسترس ي خواهد داشت.

هر VPS که روی سرور اصلی ایجاد می شوند کاملا به صورت مستقل عمل می کنند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، در نتيجـه VPS هـاي موجود بر روي يک سـرور مي توانند از سيستم هاي علت مفرق نرم افزار هاي مختلف و نسخه هاي مفرق ي از نرم‌افزار استفاده نمايند. بر فرض يک VPS داراي لينوکس Debian، ديگري داراي CentOS به عنوان سيستم علت هاي سـرور خواهند بود. همين امر در رابطه با VPSهاي با سـيسـتـم علت وينـدوز نيـز صادق مي باشد. همچنين تعريف Name Server هاي اختصاصي نصب ASP, PHP, MySQL, .NET ساير برنامه ها با نسخه دلخواه، نصب اجراي كليه پروگرام ها، DLLها، … بطور كامل در كنترل و اختيار هر مشترك ميباشد.

مهمترين مزاياي استفاده از VPSها در مقايسه با ساير سرويس هاي ميزباني، هزينه زياد کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصي استقلال عمل‌کرد نسبت به سرويس‌هاي نمايندگي (Resseller/Shared Hosting) می‌باشد به شکلی هزينه VPS ها در بسياري از اوقات بسیار زیاد کمتر از هزينـه سـرور هاي اختصاصـي بوده اما همه امکانات آنهـا را دارا مي باشد.

در واقع این سرویس جهت افرادی طراحی شده‌اند که نیاز به سرور دارند اما نرخ ‌های آن جهت شان مقرون به صرفه نمی‌باشد. همچنين هر VPS ميتواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصي نيز داشته باشد. در مجموع از ديد فرد نهايي، VPS درست شبیه يک سرور اختصاصي بوده فرد به هيچ عنوان فرق ي را در نحوه عملکرد کيفيت خدمات اين دو مشاهده نخواهد کرد.

ویژگی ها ی سرور مجازی (VPS) نسبت به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسدلهره و ترس ی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر را نصب، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت: فایـل سیسـتم شما کاملا مجزا ازبقیه مشتریان خواهد بود مطمئن خواهید بود که از دسدلهره و ترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت جهت شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای به صورت کامل می تواند مصرف نماید کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

ویژگی ها ی سرور مجازی (VPS) نسبت به سرور اختصاصی:

هزینه : در واقع شما تمام امکانات یک سرور اختصاصی را با کسری از نرخ های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می نماید .

مدیریت پذیری: وسائل های تعبیه شده در Xen (مجازی‌سازی مورد استفاده در ایران‌سرور) نصب برنامه ها تغییر به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

استفاده از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم عدم مصرف از آن توسط سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از تمام آن استفاده نماید .

انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی و بدون نیاز به جابجای اطلاعات و اختلال بلندمدت در سرویس قابل انجام است.

ایمیل سرور کاملاً اختصاصی: شما با داشتن VPS به پست الکترونیکی سرور که که فقط ویژه دامنه شما است و ایمیل ‌های دامنه شما را مدیریت می نماید دسدلهره و ترس ی دارید و این به شما کنترل، کارایی امنیت زیادتری خواهد داد.

پهنای باند بالا: در هاست‌های اشتراکی اگر قصد دارید ترافیک زیادتری برای وبسایت در اختیار داشته باشید می بایست جهت آن بهای زیادتری بپردازید و مدیران سایت‌های پربازدید دائما با استرس تمام شدن پهنای باند و ارتقا تعرفه ‌ها روبرو هستند . سرورهای مجازی پهنای باند بالایی را برای شما فراهم می نماید اسدلهره و ترس ‌های شما را برطرف می‌نمایند. چنانچه سایت شما در وبسایت‌های بزرگ اشتراک گذاری پر بازدید لینک شود و وب سایت شما بر روی یک هاست اشتراکی میزبانی می‌شود قطعا با مساله مواجه خواهید شد و پهنای باند شما سریع مصرف می شود و سایت ممکن است از دسترس خارج گردد. ولی در میزبانی‌های سرور مجازی (VPS) با در نظر گرفته شدن حافظه رزرو شده برای مواقع مورد نیاز و استفاده‌ غیر قابل پیش‌بینی در مواقع بحرانی مانند مواقعی که ترافیک سایت خیلی بالاست این استرس بر طرف خواهد شد.

سرور مجازی اختصاصی (VPS) برای چه افرادی میتواند مفید باشد؟

سرور اختصاصی مجازی (VPS) جهت صاحبان وبسایت‌هایی که به منابع سیـستم ی بیشتر و قابل اطمینان‌تر نیاز دارند یا به ترافیک احتیاج دارند و قصد دارند تا سایت یا کسب و کار را گسترش داده به تجارت الکترونیک بپردازند گزینش ی ایده آل است. VPS با در اختیار گذاشتن قابلیت استفاده از سیسـتم علت ‌های مجزا و مستقل و شخصی سازی‌ها میتواند برای صاحبان کسب کار امنیت بالاتری به ارمغان بیاورد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سرور مجازی چیست؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک