ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ

%name ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ

فروش وي اس تي

سال‍ها پیش سیستم ی پرقدرت به نامِ پروتولز را برای تولید پردازش حرفه‍ایِ موسیقی صدا طراحی شد. این سیستم ِ نسبتا کامل امروزه در بسياري از استودیوهای بیان جهان مورد استفاده قرار می‍گیرد.

پروتولز ترکیبی است از کارت صدا (Audio Interface) با یک میکسر دیجیتال یا بدونِ آن و یک کارت مرکزی (Core System) که می‍تواند با یک تا چندAccel Core Card جهت تقویت کارایی این سیستم و کمک به پردازشگرِ رایانه همراه شود. همين طور در کنار همه‍یِ این سخت افزارها، سِکوئنسِر(Sequencer) پروتولز که چیزی مثل Cubase یا Sonar است و پلاگین‍های گوناگونِ کمپانی Digidesign و پلاگین‍های مجموعه ‍های دیگر که با سیـستم TDM کار می‍کنند، که در واقع از DSP های پروتولز استفاده می‍کنند، پروتولز را به سیسـتم کامل برای تولید پردازش صدا تبدیل کرده ‍اند. ولی جهت رسیدن به این سیـستم پرقدرتی می بایست هزینه ‍یِ بسياري پرداخت شود.

پلاگین‍های دیگر با فرمت RTAS که مترادف با VST است کار می‍کنند. VST یاVirtual Studio Technology را مجموعه آلمانی (اِ)شتاینبرگ (Steinberg) تولید کرده است.

چیزی که پروتولز را از باقی سیسـتم ‍ها مفرق می‍کند، این است که می‍توان تعداد بسياري Accel Card روی آن نصب کرد و جهت مثال برای تولید یک موزیک ِ فیلم دیدنی که اقطعا لا کانال‍های زیاد زیاد ی را حاوی می‍شود و در نتیجه قدرت پردازش بسياري ضروری است تا بتوان روی صداها عملیات ضروری را انجام داد، تعداد زیاد ی Accel Card استفاده می‍شود که اما با سیستم همموزیک ی کامل دارند، چرا که کل سیـستم توسط یک شرکت یعنی Digidesign تولید شده است.

پس جهت آهنگ ‍هایی مثل موسیقی ِ پاپ یا سنتی ایرانی یا جاز و مثل این‍ها که در تنظیم آن‍ها از ترَک‍های زیاد بسياري مصرف نشده است، با استفاده نکردن از پروتولز چیز بسیار زیاد ی را از دست نمی‍دهیم!

اینجا حرف از توانایی شخص در میکس مسترینگ یا ضبط صدا است، نه سیسـتم پروتولز. اما موضوع معرفت آکوستیک فضای کار هم همان گونه که در فصول قبلی اشاره شد، نقشی مهم را ایفا می‍کند. کمپانی‍های دیگری مثل Prism Sound وMetric Halo کارت‍های بسیار زیاد زیاد با کیفیتی را تولید می‍کنند، که “ممکن است ” حتیپروتولزِ خوش‍نام هم از نظر کیفیت به پای آنها نرسد. با داشتن رایانه قدرتمند و کارت‍هایی شبیه کارت‍های ذکر شده، می‍توان صوت فوق‍العاده‍ای را تولید کرد، در حالی که سیسـتم ما با تعرفه ‍یِ بسیار زیاد کمتر آماده‍یِ انجام پیچیده‍ترین محاسبات است.

در صورت نیاز به پلاگین‍های با کیفیت شرکت ‍هایی شبیه ِUniversal Audio،Focusrite یا T.C. Electronics هم می‍توان از کارت‍های DSP تولید شده بوسیله این شرکـت ‍ها که بصورت PCI یا Firewire ارائه می شوند هم استفاده کرد.

پس مصرف از پروتولز لزوما تنها و بهترین راه چاره نیست!

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک