تأثیر ورزش بر آلزایمر

تأثیر ورزش بر آلزایمر

با افزایش رفاه فرهنگی و اجتماعی، گسترش امکانات بهداشتی و همچنین درمانی و همچنین افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه های اقتصادی، فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی بیماری های دوران سالمندی بیش از هر زمان دیگر در کشورهای جهان شیوع پیدا کرده می باشد. جامعه ایران که طی ۳ دهه اخیر نیز با افزایش شاخص طول عمر روبه رو بوده می باشد نیز در آستانه افزایش چشمگیر بیماری های مرتبط به دوران سالمندی قرار دارد. یکی از آن بیماری ها آلزایمر می باشد که آمار تعداد مبتلایان به آن هم رشد بسیاری داشته می باشد و همچنین طبق برآوردها اکثرا و بیشتر نیز خواهد شد. بیماری فراموشی یا دمانس مجموعه بیماری هایی می باشد که در آن هم فرد به تدریج و همچنین به روش پیش رونده توانایی های عالی خود را از داده و همچنین دچار آسیب در زندگی فردی و همچنین فرهنگی و اجتماعی می می شود. بیماری آلزایمر یکی از انواع دمانس می باشد.

alzheimer and exercise تأثیر ورزش بر آلزایمر

آن بیماری یک بیماری مزمن، پیش رونده و همچنین تحلیل برنده سلول های مغزی می باشد که به اختلال شناختی در فرد منجر می می شود. فرد مبتلا در شناخت زمان، مکان و همچنین اشخاص دچار اختلال می می شود و همچنین حافظه اخیرش از کار می افتد. در آن بیماران بافت مغز تحلیل می رود، بافت و همچنین جرم و جنایت مغز کوچک می می شود و همچنین پلاک های پیری بافت مغز را احاطه می کند. در سی تی اسکن کوچک شدن بافت مغز و همچنین چین وشکنج پهناور و بزرگ مغزی بیش از حد معمول دیده می می شود.

علل بیماری:

telegram elmevarzesh1 تأثیر ورزش بر آلزایمر

 از علل آن بیماری می قدرت به عوامل ژنتیکی، اختلال در نوعی پروتئین های داخل مغز که باعث رسوب پلاک های پیری در بافت مغز می شوند اشاره کرد.یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که در مبتلایان به آلزایمر کاهش پیدا می کند شاید از دیگر علل آلزایمر باشد. یکی دیگر از علل بیماری کمبود ویتامین B1 یا ویتامین C ، کم کاری تیروئید و همچنین تعدادی از بیماری های متابولیک ارثی می باشد. افرادی که سابقه مصرف الکل دارند یا ضربات شدید مغزی به آن هم ها وارد شده بیش از دیگران در خطر آلزایمر قرار دارند.

شناخت علایم آلزایمر:
بیماری آلزایمر که اغلب اشخاص بالای ۶۵ سال شمسی را درگیر می کند معمولا با بروز نشانه هایی همراه می باشد که شناخت آن هم ها می تواند مانع بروز بعضی معظلات و مسائل و مشکلات می شود در زیر به بعضی از علایم شایع تر آلزایمر اشاره می کنیم:

از دست دادن حافظه دائما به دلیل پیری نیست، ممکن می باشد استرس اضطراب و همچنین پریشانی یکی از نشانه ها و علائم بروز آن هم می شود. در صورتی که فردی یا شخصی جزئیات رویدادها را فراموش می کند، مثل یک مکالمه و همچنین یا فراموش کردن نام فرزند در مراحل ابتدایی آن بیماری می باشد. اضطراب، افسردگی، ترس، سردرگمی و همچنین تغییرات خلقی یکی دیگر از علایم آن بیماری می باشد. فرد مبتلا به آلزایمر ممکن می باشد تصمیمات عجیبی بگیرد که در قبل از او بعید بوده می باشد.
او ممکن می باشد دیگر نتواند حقوق خود را مدیریت کند و همچنین صورت حساب ها را بپردازد.  شخص مبتلا به آلزایمر ظرف مدت زمان بسیاری کارهای فردی یا شخصی خود را به انجام می رساند و همچنین یا حتی ممکن می باشد نتواند آن هم ها را به اتمام برساند. مشکلاتی در تمرکز آن هم ها پدید می آید. وسایل فردی یا شخصی خود مانند عینک را گم می کند. زمان و همچنین مکان خود را فراموش می کند. مثلا غیره ای را همسر خود می داند و همچنین یا نوه خود را فراموش می کند. تجربه و مهارت بالا های ارتباطی او کاهش پیدا می کند.

راهکارهای درمانی و همچنین جلوگیری از پیشرفت بیماری

اگرچه داروها و همچنین اسکن‌های بسیاری نامزد بهره بری و استفاده در درمان و همچنین یا کنترل آلزایمر خواهند بود، ولی باید توجه داشت به علت تشخیص بیماری در مراحل پیشرفته، پزشکان قادر به بررسی کردن عملکرد داروها نیستند. از آن هم جا که درمان قطعی و همچنین شناخته ای جهت ترمیم سلول های آسیب دیده مغزی وجود ندارد، هدف درمان کاهش علایم و همچنین جلوگیری از پیشرفت بیماری می است و خواهد بود.تجویز ملین، داروهای گیاهی، روان درمانی،  طب سوزنی، ماساژ درمانی و همچنین  ورزش

آلزایمر و همچنین ورزش

 انجام ورزش‌های ذهنی مانند حل جدول و همچنین معما، و همچنین بازی کردن شطرنج و همچنین حذف عوامل محیطی به وجودآورنده مثل هوای آلوده، تغذیه،استرس، مصرف الکل و همچنین موادمخدر همگی در کنترل و همچنین جلوگیری از پیشرفت آن بیماری نقش دارند.پزشکان می نامند حتی پیاده روی ساده و همچنین حرکات موزن نیز به کاهش عوارض بیماری آلزایمر کمک می کند.

alzheimers disease and exercise تأثیر ورزش بر آلزایمر

نقش ورزش در پیشگیری از آلزایمر

ورزش منظم تاثیرات بسزایی  در افزایش حافظه و همچنین پیشگیری از ابتلا به آلزایمردارد. مزایای انجام منظم ورزش در آن اشخاص عبارتند از:افزایش تناسب و همچنین سلامت قلبی عروقی،کاهش مقدار و اندازه و میزان حملات سقوط و همچنین کاهش شکستگی ها و همچنین افزایش سطح کلی سلامتی و همچنین اعتماد به نفس و همچنین….ورزش سبب کاهش سرعت پیشرفت ناتوانایی های فیزیکی مرتبط با آلزایمر شده و همچنین احتمال بستری در بیمارستان یا  انتقال اشخاص به مراکز نگهداری سالمندان را کاهش می دهد.

مزایای کلی ورزش در اشخاص مبتلا به آلزایمر

  •  ورزش منظم حداقل به مدت ۶ ماه سبب بهبود خلق و همچنین کاهش بروز افسردگی در آن اشخاص می می شود.
  •  ورزش سبب بهبود خواب آن اشخاص می می شود.
  •  سبب کاهش احتمال بروز یبوست می می شود.
  •  سبب حفظ تجربه و مهارت بالا های حرکتی می می شود
  •   با تقویت حس تعادل و همچنین اقتدار و قدرت عضلانی سبب کاهش احتمال افتادن و همچنین زمین خوردگی آن اشخاص می می شود.
  •  سبب بهبود اوضاع حافظه شده وسرعت کاهش تجربه و مهارت بالا های مغزی را کند می کند.
  • حالت های پرخاشگری و همچنین آشفتگی را کاهش می دهد.
  • سبب افزایش حس اعتماد به نفس شده و همچنین آن اشخاص میتوانند به روش مستقل و همچنین بدون مستلزم و نیاز به اطرافیان بسیاری از کارهای روزمره ی خود را انجام دهند.

چه نوع ورزش هایی در آلزایمر توصیه می می شود؟

پیاده روی : بهترین فعالیت جهت سالمندان مبتلا به آلزایمر می باشد که در آن هم احتمال ساخته یا ایجاد صدمات التهابی کمتر می باشد و همچنین استقبال سالمندان از آن هم اکثرا و بیشتر می باشد.

دوچرخه سواری: که سبب بهبود تعادل فرد و همچنین هم افزایش ضربان قلب حین رکاب زدن و همچنین به دنبال آن هم افزایش خونرسانی به نقاط متنوع و گوناگون و مختلف مغز می می شود. چنانچه فرد دچار مشکل تعادلی شده می باشد می تواند از سه چرخه های مخصوص بزرگسالان بهره بری و استفاده کند.

شنا کردن: سبب ساخته یا ایجاد شادابی مضاعف  و همچنین احساس آرامش و همچنین تناسب قلبی ریوی خواهد شد.

باغبانی و همچنین انجام کارهای منزل مثل شستشوی ظروف، جارو زدن و همچنین انجام خرید منزل همگی در واقع از فعالیت های مفید خواهند بود که تاثیرات و همچنین اثرات جسمی و همچنین روانی مثبتی در آن بیماران به دنبال خواهند داشت.

احتیاطات مهم در مورد افرادی که دچار آلزایمر خواهند بود:

در فعالیت های خارج از منزل و خانه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد اطلاعات فردی یا شخصی مرتبط به شناسایی فرد همراه او همچنین باشند تا در صورت فراموشی راه منزل و خانه و همچنین گم شدن فرد دیگران بتوانند او همچنین را به منزل راهنمایی کنند.مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد در هنگام بهره بری و استفاده از دمبل و همچنین سایر وسایل اسپورت و ورزشی زیر نظر یک فرد ناظر باشد تا در صورت اشکال در انجام حرکت از بروز حادثه جلوگیری کند.مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد کفش های فرد از نوع مناسب با رویه ی سفت باشد تا در صورت افتادن وسایل اسپورت و ورزشی روی پا به او همچنین آسیبی نرسد.
در صورتی که فرد در حین انجام ورزش قادر به صحبت کردن و همچنین مکالمه باشد او همچنین در حال انجام فعالیت هوازی می باشد در غیر آن صورت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد شدت فعالیت را کمی کاهش دهد.بهتر می باشد قبل حین و همچنین بعد از فعالیت بدنی مقدار مناسب مایعات مصرف می شود.بروز هر گونه احساس گیجی درد یا سبکی سر و همچنین تاری دید بدنبال فعالیت مستلزم و نیاز به قطع فعالیت اسپورت و ورزشی و همچنین مشاوره با پزشک دارد.

تأثیر ورزش بر آلزایمر در تاریخ ۴ November 2012 | 10:26 pm نشر یافته شده شده می باشد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تأثیر ورزش بر آلزایمر”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک