تابلوي گچي يا وايت برد؛ کدام یک؟

مقدمه:

ترديدي نيست كه وسايل کمک روش ي در هموار ساختن راه دشوار تعليم و تدريس نقش ارزنده اي دارند مربياني كه درنظام هاي پيشرفته ي روش ي حداكثر مصرف را از اين نوع وسايل و مواد مي كنند
%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AA %D8%A8%D8%B1%D8%AF 600x586 تابلوي گچي يا وايت برد؛ کدام یک؟
وایت برد

وایت برد,وایت برد,وایت برد
بيش از پيش به اهمیت كلي اين وسايل واقفند. وسايل آموزش ي حامل هايي هستند جهت ایجاد رابطه صحيح تاثیر گذار با شاگرد، با اين تعبير وسايل یاری روش ي جزء لازم و حتمي راهنمای – يادگيري هستند . در هر وهله از آموزش يك شخص به عنوان معلم مربي بايد تدريس كند فرد يا افرادي بايد در نقش شاگرد مورد روش قرارگيرند و موضوعي هم به عنوان پيام روش ي در ميان باشد تا عمل تدريس تحقق پيدا كند . درصورت نبود يكي از اين سه علت ، اصولآ تدريس انجام نمي گيرد. ولی علت ديگري نيز به عنوان راه يا وسيله بايد در اختيار باشد تا برقراري رابطه بين دو علت اول و دوم و در نتيجه فهم علت سوم را ممكن سازد.(شعباني ص۱۸۹-۱۳۸۰) این علت همان وسیله آموزش ی است. دريك تقسيم بندي از وسايل روش ي مي توان آن ها را به دو دسته تقسيم كرد : وسايل یاری روش ي همياري[۳] و وسايل یاری آموزش ي تسهيل كننده[۴] .

يكي از رسانه هايي كه در زمره ي وسايل روش ي تسهيل کننده قرار مي گيرد تابلوهاي آموزش ي هستند كه به انواع مختلفي چون : تابلوهاي گچي، تابلوهاي پارچه اي، تابلوهاي مغناطيسي، تابلوهاي الكتريكي، تابلوهاي تخته سفید ، تابلوهاي چسب دار و تابلوائلانات(احديان ص۷۹-۱۳۷۶)تقسیم می شوند.

باتوجه به اينكه تابلوهاي گچي از متداول ترين پراستفاده ترين وسايل کمک روش ي در سيستم روش ي ماست همچنين به دليل جايگزيني تابلوهاي تخته سفید به جاي تابلوهاي گچي و استفاده ي زیاد معلمان از آن ها دركلاس هاي درسي ، دراين مقاله به تبيين و تشريح علل و عوامل تاثیر گذار در استفاده از اين دو نوع تابلو به محاسن معايب آن ها از نظر معلمان دانش آموزان مي پردازيم.

ويژگي ها ومعین ات تابلوهاي گچي تابلوهای سفید:

بیشتر تابلوهای گچی از جنس چوب بوده وچوب های مصرف شده در آنها ؛ نئوپان ، تخته های تراشیده شده ی درختان جنگلی تخته های فیبری بصورت فشرده است .در سال های اخیر با مصرف از گچ و سیمان تابلوهای بتونی یا ملاتی تولید و ساخته می شود. تابلوهای گچی به ابعاد ۲×۵/۱ یا ۲ ×۳ ساخـته می شوند. در قدیم تابلوهای گچی به داشتن رنگ مشکی به تخته سیاه معروف بودند. اما در حال حاضر به توصیه روانشناسان ،این نوع تابلوها به رنگ سبز تولید و ساخت می شوند . جنس تابلوهای تخته سفید از چوب جمع و جور شده است ؛که بعد از صاف و صیقلی نمودن چوب ، با رنگ سفید رنگ آمیزی می شود؛ چارچوب تابلو با فلزی ویژه (اکثرا ً آلومینیوم) قاب گرفته می شود. تابلو های سفید به اندازه های گوناگون تولید و ساخت و به بازار عرضه می شود. محل نصب تابلوها روبروی دانش آموزان حداقل با فاصله ۲ متری از ردیف جلویی روی دیوار است . ارتفاع تابلو ها از روی زمین بین ۸۰ الی ۱۰۰ سانتیمتر بوده و بر اساس استانداردهای جهان ی دانش آموزان از روی سکوی ویژه تابلو در روی آن اقدام به تحریر می نمایند.

معایب و محاسن تابلوهای گچی و سفید:

در یک پژوهش که به منظور معرفت محاسن معایب تابلوهای روش ی مورد مصرف در کلاس، به عمل آمد نتایج زیر حاصل شد:

۸۱%دانش آموزانی که از هر دو نوع تابلو مصرف کرده بودند تابلوهای گچی را جهت استفاده در کلاس مناسب می دانند.۶% آنان استفاده از تخته سفید را توصیه می کنند و ۱۳% مصرف همزمان از هر دو تابلو را پیشنهاد می کنند.

ویژگی ها ی استفاده از تابلو های گچی از نظر دانش آموزان عبارتند از:

نوشتن باخط درشت بر روی تابلوهای گچی آسان تر انجام می گیرد چرا که معلم گاهي اوقات ناگزیر به استفاده از این نوع خط است .

نقاشی رنگ آمیزی بر روی آن آسان تر و آسان تر از تخته سفید است .

در زمان نوشتن با گچ حواس نويسنده پرت نمي شود و با اعتماد به نفس بالا و اطمينان روی آن مي نويسد.

خواندن مطالب نوشته شده روی تابلو های گچی آسان تر از تابلوهای سفید است .

دانش آموزان از همان زمان شروع تحصیلات ، به نوشتن در روی تابلوهای گچی عادت کرده اند.

مرمت هزينه ي تعمیر و نگهداري تابلو های گچي نسبت به تابلو های سفید مقرون به صرفه تر است.

ویژگی ها ی استفاده از تخته سفید:

اکثر دبیران ریاضی ، شیمی فیزیک به دلیل استفاده خیلی از تابلو در کلاس تخته سفید را به تابلو های گچی ترجیح می دهند دلایل آنها جهت این کار عبارتند از:

پاکی نداشتن گرد و غبار در کلاس درس

جایی که نصب تخته گچی امکان نداشته باشد تخته سفید کارآیی بسياري دارد.

حمل نقل آن آسان است.

با دستمال آسان هم قابل پاک کردن است.

جابجایی ماژیک آسان تر و پاک تر از گچ است معلم می تواند ماژیک ها را در کیف نیز حمل نماید .

معايب تخته سفید از نظر دانش آموزان و معلمان:

چون پهناي نوشته در اين نوع از تابلوها كوچك وكم است لذا از فاصله ي دور قابل رويت و تشخيص نيست بخصوص در ترس و نگرانی يم اشكالی كه داراي ريزه كاريهاي زيادي می باشند مناسب نهستند .

جهت نوشتن بر روي تابلو ً حروف كتابي خواناتر است. با توجه به لغزنده بودن سطح تابلو هاي تخته سفید عملاً امكان نوشتن با حروف كتابي غير ممكن مي باشد.

جهت راست نوشتن، بايستي نويسنده همراه حركت دست، حركت كند. اگر در نوشتن بر روي تخته سفید حركت كنيم خط نوشتاری بد و ناخوانا خواهد شد.

چنانچه نوشته اي بر روي تخته سفید مدت بسياري بماند اثري از نوشته ي قبلي باقي خواهد ماند و به مروركيفيت تخته سفید از بین خواهد رفت.

ماژيك براي نوشتن به راحتي در دسترس دانش آموزان قرار نمي گيرد. چون قیمت آنها نسبت به گچ گـران است. لذا مدیر ان را فقط در اختیار معلم قرار می دهد.

كوچك ريز نوشته مي شود برخي دانش آموزان نمي توانند به راحتي نوشته های تابلو را ببينند.

به دليل شفاف بودن سطح وايت برد، نور منعكس مي شود به ویژه موقع روشن بودن لامپ كلاس این مشكل بیشتر حس می شود.

برخي از دانش آموزان بوي ماژيك را ناخوش آيند مي دانند.

برخي از دانش آموزان اظهار می دارند نوشتن بر روی وايت برد یک نوع حس مصنوعي و موقتي بودن را در آنها ايجاد مي كند.

جهت روان شدن جوهر ماژیک دروقت نوشتن با ماژيك بايستي نوك آن به پايين باشد؛ درچنين شرايطي نوشتن غيرممكن مي شود و اگرچنين نكنيم بعد از چند لحظه نوشته كم رنگ تر مي گردد، تا جايي كه از ردیف های انتها کلاس نوشته غیرقابل خواندن می شود.

ماژیک ویژه تخته سفید خیلی زود تمام می شود.

اکثر تخته سفیدهای موجود در بازار در اندازه های کوچک تولید و ساخته شده اند؛ پس محیط آنها در موقع نوشتن زود تمام می شود.

جهت درس هایی که حاوی روند دستورالعملی هستند پر زحمت است.(مثل دستورالعمل آزمایش درس علوم)

یک اشکال بزرگ این است که افراد دیگر اکثرا به طور غلط ی از ماژیک های معمولی روی تخته سفید مصرف می کنند ؛ در این صورت پاک کردن پاک نمودن تابلو بسیار زیاد دشوار خواهد شد.

چگونگي استفاده ازتابلوهاي گچي درروش :

تابلوهاي گچي بايد دائماً تميز باشد و حداقل هفته اي يك بارشسته شوند.

جهت نوشتن برروي آن ازگچ هاي نه زياد نرم و نه زياد سخت مصرف شود.

جهت پاك كردن تابلوهاي گچي از تخته پاك كن نمدي مصرف شود از بالا به پايين كشيده شود تا ذرات گچ در هوا پخش نشود. اما چنانچه با تخته پاک کن اسفنجی كار به پاک کردن تخته می کنیم می باید تخته پاک کن مرطوب باشد.

مکان نصب آن متناسب باقد دانش آموزان باشد.

نور بايد از سمت چپ به آن بتابد و از نصب تابلو به روي پنجره بايد اجتناب كرد.

براي نوشتن مفاهيم جديد يا نكات خیلی مهم ازگچ رنگي مصرف شود.

در نوشتن از حروف كتابي استفاده شود و براي راست نوشتن بايستي همراه حركت گچ نويسنده حركت كند.

از تلفيق نوشته تصوير استفاده شود و نيز وهله به وهله نوشته شود نه يكجا.

آماده كردن وسايل مورد نياز ازقبيل گچ گردگير(پاك كن)

جهت اين كه تخته ی صاف و صيقلي نور را منعكس و چشـم ها را ناآسان نكند آن را از رنگ هاي سياه سبز انتخاب مي كنند جهت نوشتن در تخته هاي سبز رنگ ازگچ هاي الوان (بويژه سبزرنگ) مصرف مي شود(بیات ومقدم ص ۱۵۶، ۱۳۷۵)

توصیه هایی جهت استفاده از تابلو های گچی تخته سفید:

به تناسب سن و توانايي دانش آموزان نيز فضاي موجود كلاس، مي توان از انواع تابلوها مصرف كرد. مثلاً در دوره ي ابتدائي با توجه به اين كه هنوز دست دانش آموزان جهت نوشتن از وسايل غير از قلم عادت نكرده اند در نوشتن مي بايستي دست خود را به جايي تكيه بدهند، اين كار در مصرف از تابلوههاي گچي همزمان با فشاري كه دانش آموز به گچ و تخته وارد مي كند يك نوع تكيه گاهي براي او محسوب مي شود؛ ولي در تابلوهايي مثل تخته سفید اين كار به سختي انجام مي گيرد چون اگر فشار زيادي به ماژيك وارد شود به دليل صاف بودن صفحه ي تخته سفید ، ماژيك سریع سُر مي خورد عملاً نوشتن را مشكل تر مي كند.

در دوره ي راهنمايي مي توان به همراه مصرف از تابلوهاي گچي از تابلوهاي تخته سفید مصرف كرد و در برخي دروس اين كار به روش کمک مي كند اما مصرف ي محدود از آن توصيه مي شود.

درسطح دبيرستان و پيش دانشگاه ي هم با توجه به معايب شمرده شده برای تخته سفید، معلمان مي توانند با گرايش دانش آموزان از هر دو نوع تابلو استفاده كنند. اما نصب تابلوهاي تخته سفید روي تابلوهاي گچي صحيح نيست چون امكان نوشتن با گچ را از بين مي برد. پس بهتر است جاي مناسبي جهت نصب آن پيدا كنند.

معلمانی که از تابلوهای گچی بیشتر استفاده می کنند با مصرف از روپوش های سفید می توانند مانع کثیف شدن هایشان در مقابل گرده های گچ شوند.

جهت پاک کردن باقی مانده نوشته های زاید روی تخته سفید می توان از ترکیب آب و الکل در شیشه های اسپری (مثل شیشه پاک کن) پارچه نرم استفاده کرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تابلوي گچي يا وايت برد؛ کدام یک؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک