مقدمه ای بر عبارات منظم Regular Expressions

مقدمه ای بر عبارات منظم Regular Expressions

introduction to regular expressions مقدمه ای بر عبارات منظم Regular Expressions
آموزش asp.net mvc

Regular Expressions

این متن بخش اول سری آموزش ی عبارات منظم Regular Expressions و نقد ارزش یادگیری چنین تکنولوژی هایی است . این متن به صورت گام به گام ما را با عبارات مرتب آشنا می نماید ، و می بینیم که عبارات مرتب به هیچ وجه استرس ناک نیست، تنها یک چالش مطلوب اشتیاق برانگیز می باشند .

خب، عبارات منظم چیست؟ جمله منظم رشته ای از کاراکترهاست که برای برنامـه خاصی به نام regular expression engine معنا مفهوم دارد. این برنامـه به ما اجازه می دهد که با مصرف از زبان برای پارس متن (text parsing) با آن رابطه برقرار کنیم. ما اگر بخواهیم تمام یا سری ی از ورودی فرد را نقد کنیم، از عبارات مرتب مصرف می کنیم. اما نیازی نیست که حتمـا به عنوان یک برنامـه نویسی که از این عبارات مرتب استفاده می کنیم، زیاد پیشرفته باشیم. اما اگر چه دانستن نحوه نگارش آن ها ما را قادر می سازد که به طور کارامدی با این engine رابطه برقرار کنیم. حال ببینیم که در چه موارد ی از عبارات منظم مصرف می کنیم.
Regular Expressions

چه زمانی که می خواهیم دیتابیس طراحی کنیم، چه یک موتور جستجو، یا اینکه فقط بخواهیم داده های ورودی فرد را ارزیابی کنیم، عبارات منظم در تمام این موارد در دسترس ماست می توانیم از آن مصرف کنیم.(با فرض اینکه محیط نام آن به درستی در برنامـه نوشته شده باشد). عبارات منظم را می توان به عنوان سری قوانین برای نوع متنی که ما می خواهیم، در نظر گرفت. به عنوان مثال می توانیم با استفاده از engine متن هایی را پیدا کنیم که حاوی حروف کوچک اعداد هستند . یا حتی می توانیم قسمت خاصی از یک متن را در آن جستجو کنیم، به شرط اینکه بعد از یک کاراکتر خاصی باشد یا حاوی معیار ویژه ای باشد. ویرایشگرهای متن مانند IDE ما نیز باید از عبارات منظم مصرف نمایند. با عبارات منظم امکانات بی شماری در اختیار ماست فقط محدودیت ما خلاقیت است!! در واقع ، عبارات مرتب برای زبان های پروگرام نویسی مهم زیاد حیاتی با اهمیت زیاد هستند و هر یک کتابخانه ای را به آن اختصاص داده اند. گاهي از این زبان ها Ruby، Java، .Net، Scala، JavaScript، C++ اما Perl می باشند . Engineای که ما در این سری روش ی با آن کار می کنیم، .Net Framework است ، البته اگر چه بسياري از syntaxها قابلیت جا به جایی بین زبان های مختلف را دارند. ما به دنبال روش نگارشی هستیم که بتوانیم جمله منظم خودمان را ایجاد کنیم، پس نبعضی به API توصیه شده فریم ورک نبعضی می اندازیم. پس می توانیم هر نوع عملیاتی جهت پیدا کردن متن موردنظر انجام دهیم.

کار را با نبعضی به آسان ترین مورد از جمله مرتب که در کد زیر مشاهده می بکنید ، شروع می کنیم.

stringexpression = @”test expression”;

مد نظر داشته باشید که علامت @ را قبل از اولین کوتیشن ” قرار دادیم. در مقاله بعدی در این مورد شرح خواهیم داد، ولی هم اکنون بیایید این را به عادت و تست بهتر تبدیل کنیم که در هر جمله منظمی که می نویسیم به همین شکل عمل کنیم.

متن داخـل رشته ما در این مثال از موتور می خواهد که کلمه “test” را جستجو نماید که بعد از یک فاصله با کلمه “expression” ادامه پیدا کرده است. پس مجوز دهید که متنی برای پارس کردن در برنامـه فراهم کنیم.

string sampleText = “This is my first test expression.”;

در اینجا، موتور جستجو چک می نماید که test نوشته شده در متغیر expression با متن نوشته شده در متغیر sampleText مطابقت داشته باشد. اگر این درخواست را از موتور داشته باشیم، به ما خواهد گفت که متن موردنظر پیدا شد. همان گونه که می دانید، متن درون جمله منظم می بایست دقیقا با رشته ای که حاوی این متن است می خواهیم آن را نقد کنیم یکی باشد. شاید در نگاه اول این کار زیاد قدرتمند نباشد، زیرا در این کار ازراهنمای های پیشرفته تر بهتری مصرف نکردیم.

به عنوان مثال اگر متغیر sampleText را به این صورت تغییر دهیم چه اتفاقی می افتد؟

stringsampleText = “This is my first Test EXPression”;

نتیجه موتور به این صورت خواهد بود: متن موردنظر یافت نشد!! زیرا این متن می بایست دقیقا با متن موردنظر جستجو یکسان باشد.

قسمت بعدی خصوصیات ی پیشرفته تر عبارات منظم API توصیه شده بوسیله .Net Framework را پوشش می دهد. با ما همراه باشید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مقدمه ای بر عبارات منظم Regular Expressions”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک