20 توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

ra4 4379 20 توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

هدف

توصیه های کلیدی عبارتند از:
۱- توکل بر خدا : توکل به مفهوم اینکه تلاش تلاش ت را بکن تدبیر امور را به خدا بسپار. قرآن کریم می فرماید: «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»؛ هر که اتکایش به خدا باشد، خدا جهت ‏ او کافی است، «إنَّ اٌللهَ يُحِبُّ اٌلْمٌتَوَكِّلِينَ.» خداوند توکل کنندگان را رفیق دارد. به هر حال با هر توانایی که دارید به خدا توکل بکنید ؛ به قول حافظ: تكيه بر تقوا و دانش در طريقت كافريست/ راهرو گر صد هنر دارد توكل بايدش. توکل بر خدا به شما آرامش می دهد، چیزی که بدان محتاج هستید.
۲- داشتن هدف: داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد مهمترین علت برای کسب خوب یت است . وقت ی به هدفتان نگاه می بکنید انگیزه ی شما برای تلاش و تلاش ، مضاعف می شود این برترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال یک هدف بزرگ دارید، پس جهت رسیدن به آن باید تمام همت خود را به کار بگیرید.
۳- پروگرام ریزی صحیح: برای رسیدن به هدف می بایست پروگرام ریزی صحیح داشته باشید. (حاوی برنامـه های بلند مدت، بین مدت و کوتاه مدت) بدون پروگرام ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. پروگرام ریزی صحیح، مدیریت زمان را در اختیار شما قرار می دهد شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد هر زمان شما را متوجه می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای می بایست طی بکنید . مد نظر داشته باشید که هر دانش آموز باید آموزش صحیح برنامـه ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد جهت پروگرام بنویسد.
۴- آشنایی باروش های صحیح مطالعه. یادگیری به دنبال فرایند علمی در شخص حاصل می شود. پس جهت یادگیریِ بهتر می بایست با اصول و فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. اما احتمالا در قدیم شما با یکشیوه ویِژگزینشه درس ها را آموخته باشید ولی در هر صورت آبعضی از روشهای صحیح مطالعه برای شما مفید خواهد بود.
۵- آمادگی جسمی: شرایط جسمی مطلوب در یادگیری شما اثر بسياري دارد؛ پس جهت اینکه جسم سالمی داشته باشید تا بتوانید بهتر درس بخوانید بایستی : تغذیه مناسب داشته باشید، ورزش بکنید به میزان ضروری بخوابید.
۶- به آرامش روحی و روحی خود مد نظر داشته باشید و در صورت داشتن اضطراب ِ بیش از میزان معمول یا هر مساله دیگری که سبب اختلال در یادگیریتان می شود از مشاورتان کمک بخواهید.
۷- نگرش مثبت داشته باشید در جهت آن تلاش تلاش بکنید . «چنانچه گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ و گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش بد شما را از تلاش و تلاش باز می دارد. حواستان باشد که همیشه به خدا امید داشته باشید و برای رسیدن به خوب یت تلاش بکنید . اصلا امیدوار بودن و تلاش کردن، خود بخشی از موفق یت است!
۸- در یکی از آزمون های آزمایش ی معتبر شرکت بکنید تا نقاط ضعف قوت را بیابید. سعی بکنید بر اساس پروگرام های بین مدت و بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این اقدام به شما در داشتن پروگرام های بلند مدت بین مدت یاری بسياري می نماید و خیالتان را از این بابت آسان می نماید . مد نظر داشته باشید که نتایج این آزمونها نبایستی شما را مغرور و یا مایوس نماید . تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای آزمایش ی بارها و بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.
۹- دانش آموز جهت آمادگی در آزمون همه ی بایستی زمان برای ای برای بررسي در نظر بگیرد به قول زیاد دیده شده از خود مایه بگذارد. دانش آموزان موفق روزهای مدرسه ۵ ساعت روزهای تعطیل ۱۰ ساعت بررسي می کنند. اما این میزان با توجه به میزان توانایی نیاز شما می تواند مفرق باشد. مد نظر داشته باشید که سلامت جسمی روحی شما از هر چیز دیگری مهمتر است و نمی بایست فدای ساعت تحقيق شود.
۱۰- مهمترین منبع جهت آزمون همه ی کتاب های درسی است؛ اما در کنار آن به تهیه و تولید کتاب های کمک درسی و تست ی مناسب اقدام نمایید. ( دبیران، دانش آموزان سال قبل دوست ها همکلاسی می توانند در این رابطه به شما یاری کنند) همچنین دفترچه های پرسش های کنکور ۶ سال قدیم را تهیه و تولید بکنید در موقع مناسب از آنها استفاد بکنید .
۱۱- مرور مرتب و به موقع درس ها: درس ها را به طور مرتب مرور بکنید این امر باعث تثبیت یادگیری پیشگیری از فراموش شدن مطالب آموخته شده می شود.(به مخصوص به «مرور آخر» در یک ماه باقیمانده به آزمون همه ی مد نظر داشته باشید )
۱۲- از فنون آزمایش زنی و هنر آزمون دادن آگاه شوید. آزمون دادن هنر است داشتن معلومات درسی به تنهایی کافی نیست! مهمترین وظیفه ی شما بعد از هر آزمون تست ی نقد علمی آن آزمون است. با مصرف از فرم های ویژه می توانید به نقد آزمون بپردازید و از نقاط قوت ضعف خود اطلاع یابید.
۱۳- به طور همزمان درس های عمومی و اختصاصی را بررسي نمایید. غلط بزرگی که گاهي داوطلبان مرتکب می شوند این است که دروس عمومی را برای ایام بعد از عید می گذارند! مد نظر داشته باشید که برخي از داوطلبان به برکت درصد های بهتر ِ دروس عمومی به رشته ها دانشگاه های بهتر راه یافته اند.
۱۴- سعی بکنید تراز درس های را میزان بکنید . در نظر داشته باشید که بالا رفتن تراز شما در یک یا دو درس که توانایی خاصی دارید به نفع شماست اما عکس زیبا آن به ضرر شماست. در صورت نیاز، جهت بالا بردن تراز درس هایی که در آن ضعیف هستید از کلاس های ویِژگزینشه مصرف بکنید .
۱۵- پاسخگویی به موارد آزمون همه ی زمان معین ی است، به احتمال زیاد از جدول زمانبندی پرسشها کنکور در رشته ی خودتان آبرخي داشته باشید.
۱۶- به توزیع مباحث دروس در آزمون های همه ی سال های قبل مد نظر داشته باشید اما فقط ملاک شما جهت مطالعه نباشد!
۱۷- کارنامـه ی داوطلبان سال قبل: به درصد داوطلبان سال قبل و رتبه های کسب شده و رشته ـ شهرهای قبول شده توسط داوطلبان سال قبل مد نظر داشته باشید تعدادی ازکارنامـه های آنها را نگاه بکنید .
۱۸- از تجربیات افراد دیگر استفاده بکنید ولی تقلید نکنید. هر کس شرایط توانایی های ویِژگزینشه خودش را دارد تقلید صرف ازآموزش افراد دیگر کار درستی نیست.
۱۹- از ضوابط شرایط برگزاری آزمون همه ی آگاهي داشته باشید ؛ نوع پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور، رتبه، سهمیه، نمره کل، زیرگروهها، ضرایب دروس …. از عبارت نکاتی است که بایستی اطلاع داشته باشید.
۲۰- در نهایت جهت انتخاب رشته به اضافه بررسي ی دفترچه های آموزش سازمان سنجش با افراد ذیصلاح مشورت بکنید . گزینش رشته جهت افرادی که رتبه های پایین تری کسب می کنند کار آسان تری است ولی هر چه رتبه ی شما بالاتر باشد باید در انتخاب رشته دقت بیشتری کنید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۲۰ توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک