انتها نامـه انواع سیستم های بارکدینگ

تشخیص صوت :
3036graduat انتها نامـه انواع سیستم های بارکدینگ
پایان نامه ارشد

پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت,پایان نامه مدیریت

مصرف از سیستم های تشخیص صوت این امكان را می دهد تا ورود اطلاعات به كامپیوتر فقط با بازگویی كلمات توسط فرد انجام شود.این امكان درموارد ی كه مشغولیت كارگرد خیلی است وباید دستهایش آزاد باشند زیاد مفید بوده و بازده كار را بالا می برد.در اینروش اصوات تولید شده آدم تبدیل به علائم دیجیتال شده و توسط پروگرام دستگاه با لغات موجود در بانك اطلاعاتی مقایسه و مفهوم كلام توسط كامپیوتر درك می شود. این سیسـتم ها اکثرا ٌ قابلیت درك تا ۱۰۰۰ كلمه ( بسته به نوع قیمت ) را دارند. مزیت زیاد اینروش در اکنون تی است كه به هر دو قوت بینایی و دستی کارگر همزمان نیاز است، از عبارت وقت دریافت ارسال اجناس، كنترل كیفیت ، مرتب كردن كالا.
از محدودیتهای این سیستم می توان وابستگی و نیاز مبرم به تنظیم جهت فركانس صوتی فرد ، محدودیت كلمات مورد استفاده و در نتیجه نیاز به روش کاربر برای بازگویی عبارات بهآموزش خاص و در آخر، تعرفه نسبتا بالا در مقایسه با دیگر نحوه های شناسایی خودكار برشمرد.
١ كارتهای هوشمند :
از جدید ترین تكنولوژی های شناسایی خودكار، کارتهای هوشمند می باشند . یك كارت هوشمند حاوی یك میكروچیپ است كه بر روی یك كارت پلاستیكی جایگذاری گردیده است . این میكروچیپ قادر به ذخیره یك كد یا نهایت یك بانك اطلاعاتی ( بر حسب نوع برچسب ) است . آسان ترین ارزانترین این كارتها همانهایی هستند كه به منظور پرداخت اعتباری به كار می روند. نمونه ای كارتها هم اكنون در سیسـتم های تلفن كشورمان مصرف می شود.
هم اكنون در جهان ی صنعتی از كارتهای هوشمند مصرف وسیع ی در زمینه های شناسایی افراد در سیسـتم های حفاظتی، كنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاهها جابجایی اطلاعات به عمل می آید.
١ باركد :

تكنولوژی باركد از متداولترین روشهای شناسایی خودكار است. هر باركد حاوی تعدادی نوارهای موازی رنگی ( سیاه سفید) با پهنای مفرق است . این خطوط عمودی بوسیله دستگاه كدخوان خوانده شده و وارد كامپیوتر می شود. به منظور ایجاد قابلیت خوانده شدن باركدهای مختلف توسط انواع باركد خوانها، استاندارهایی برای تولید و ساخت باركد به وجود آمده است. فرق هر یك از استاندارها در قابلیت كد كردن اعداد حروف و نمادها،طول باركد حاصله، اندازه ذخیره ســازی اطلاعات نسبت به پهنای باركد و برخي نكات فنی دیگر است . به منظور خواندن هر استاندارد خاص باید دستگاه كدخوان قابلیت پشتیبانی آن استاندارد را داشته باشد.
٨-١ برتری های سیسـتم باركد به دیگر سیـستم های شناسایی خودكار :
– پایین بودن نرخ های كلی سیـستم ( نصب، راه اندازی،مراقبت )
– كم اندازه بودن تجهیزات سیستم
– گستردگی زمینه های كاربرد
– وجود استاندارهای جهان ی پذیرفته شده در سطح كشورها

– امكان بهره گیری از تجهیزات موجود نرم افزار ی سخت افزاری ( عموما كامپیوترهای شخصی ) در محیط كار.
بارکد:
١-٢ تعریف بارکد :
به زبان آسان مى توان گفت: مجموعه اى از میله ها یا خطوط سیاه رنگى که ً بر روى زمینه اى سفید چاپ مى شود و به وسیله آن از کالاى خریدارى شده شناسایى لازم به عمل مى آید قیمت آن معین مى شود و چنانچه به دنبال تعریف دقیق ترى هستید، می بایست گفت:بارکد جمله است از انتقال داده ها از طریق امواج نورى. آنها مجموعه اى از خطوط میله اى موازى با عرضهاى گوناگون (پهن نازک)می باشند که اندازه هر خط معنا مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.در واقع دستگاه بارکدخوان اتومبیل ى است که اطلاعات را به شکل بصرى بر روى صفحه نمایش مى دهد.

٢-٢ تاریخچه بارکد :
ایده بارکد توسط Norman Joseph Woodland و Bernard Silver بوجود آمد . در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشگاه Drexel فارغ التحصیل شدند. آنها بعد از شنیدن اینکه رئیس مجموعه فروش مواد غذایی می خواست روال پرداخت قیمت کالا را اتوماتیک نماید این ایده را خلق کردند. یکی از اولین طرحهای آنها این بود که از رمز مورس که چاپ شده به صورت عمودی دراز شده است استفاده کنند . که بصورت نوارهای باریک و پهن نشان داده می شود . بعدا آنها به استفاده از بارکد از نوع دایره های هم مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان “Classifying Apparatus & Method” در اختراعات آمریکا به شماره ۲,۶۱۲,۹۹۴به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد.
اولین بارکد خوان بوسیله Woodland ( آن موقع کارمند IBM بود ) و Silver در سال۱۹۵۲ تولید و ساخته شد و حاوی لامپ ۵۰۰ واتی یک لوله خلا تشدید کننده نور بود که توسط کمپانی RCA برای آهنگ فیلـم تولید و ساخته شده بود
(به صورت نور روی فیلم دیدنی نوشته می شد ) دستگاه زیاد قابل مصرف نبود ( دستگاه به آسانی یک نوسان نما بود ، لامپ ۵۰۰ وات نسبتا کاغذ اولین نمونه بارکد را سوزاند ) و برای مصرف تولید نشد . در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به مجموعه Philco فروختند که بعدا آن را به مجموعه RCA فروخت . پیشرفت لیزر ممکن تولید و ساخت که بارکد خوان ها زیاد ارزانتر تهیه و تولید شوند ، پیشرفت مدارات مجتمع ( IC ) رمزگشایی بارکد خوانده شده را ممکن تهیه و تولید . متاسفانه Silver در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگی درگذشت قبل از اینکه چیزی از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ فروشگاه Kroger در شهر Cincinnati با مصرف از بارکدخوان از نوع دایره های هم مرکز (bull-eye) با یاری شرکت RCA آزمایش ی را انجام داد . متاسفانه بارکد های دایره های نیز مرکز به راحتی وقت چاپ کثیف می شدند و بسیار زیاد خوب نبودند . در این مدت Woodland در IBM بارکد خطی را به وجود می آورد که در ۳ آوریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهان ی (Universal Product Code) انتخاب شد . در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴ ،در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه ( بسته آدامس ) توسط یک دستگاه بارکد خوان فروخته شد ( این بسته آدامس هم اکنون در موزه Smithsonian تاریخ آمریکا موجود است )
درسال ۱۹۹۲ مدال ملی تکنولوژی بوسیله رئیس جمهور George H. W. Bush به Woodland اهدا شد.
در حالی که شاید چنین به نظر برسد که بارکد ها همـواره با ما بوده اند ، اما بارکد ها تا دهه ی ۱۹۷۰ فرد دی نداشتند . تا اینکه در سال ۱۹۷۴ اولین اسکنر (بارکد خوان) ساخـته شد اولین محصول بارکد گذاری شد .
ایده مصرف از بارکد به مدتی قبل برمی گردد در سال ۱۹۳۲ والاس فلینت توصیه داد که برای کنترل خرده فروشی ها می توان از یک سیستم اتوماسیون استفاده نمود ، در حالی که فکر ایده او در آن قابل انجام نبود ولی او ایده اش را در حرفه ی پی گیری کرد . فلینت آدم ی خسیس و صاحب فروشگاه زنجیره ای مواد غدایی بود . ایده های او در حدود ۴۰ سال بعد منجر به گسترش کد UPCشد .
طی دهه ی ۴۰ ۵۰ ۶۰ چندین نمونه کد مختلف از عبارت bull’s eye , numeral و چند نمونه دیگر گسترش پیدا کرد ،تعداد بسیار زیاد ی از نرم افزاهای جزئی باعث گسترش بارکد شدند و فرد د آن در صنعت رونق زیادتری یافت.
٣-٢ ضرورت استفاده از بارکد :
گرداندن یک فروشگاه کار مساله و پردردسرى است. مدیران و صاحبان آن بایستی از میزان موجودى که از هزاران کالاى کوچک بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایى که مجبور به خرده فروشى آن هستند و در طولانى از انبارهایشان بیرون مى روند.(
همين طور که فروشگاهها، بزرگ و بزرگتر شدند تا به فروشگاههاى زنجیره اى امروزى رسیدند، کار مساله و مساله تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند زمان یکبار ببندند تمام کیسه ها بسته ها و کنسروها را شمارش کنند٬ کار خیلی دشوارى بود.
این کار سخت و تعرفه بردار بیش از بار در سال انجام نمى شد (انبارگردانى)، پس مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر طبـق حدس گمان انجام دهند در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!
١-٣-٢ سیـستم بارکدگذارى چطور شروع شد؟
در سال ۱۹۳۲ گروهى از دانشجویان رشته مدیریت بازرگانى دانشکده هاروارد، تصمیم گرفتند روشى را گزینش کنند تا بر طبـق آن مشتریان کالاى مورد نظرشان را از داخـل کاتا لوگى پیدا کنند و پس با برداشتن کارت هاى ویِژگزینشه چسبانده شده در کنار نام هر کالا تحویل به مسؤول کنترل قرار دادن آن در دستگاه کارت خوان پانچ، مستقیماً کالا را از طریق انبار به باجه کنترل انتقال دهند و صورتحساب کامل را دریافت کنند مهم تر از تمام صاحبان فروشگاه از موجودى انبار خود اطلاعات به روزى داشته باشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انتها نامـه انواع سیستم های بارکدینگ”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک