روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین

لنزهای تیلت شیفت (Tilt-shift lenses) به طور بدنامی پرهزینه قیمت هستند ، اما شما می توانید با لنز معمولی و بدون خرید لنز تیلت شیفت، یک افکت مشابه به دست آورید. این تکنیک به اصطلاح «لنز آزاد – free-lensing» نامیده می شود که در آن شما لنز را جدا کرده و در حین عکاسی آن را در مقابل دوربین خود نگه می دارید. این تکنیک عکاسی می تواند به افکت های خیلی جالبی منجر شود. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تاراهنمای تقلید «افکت تیلت شیفت» را به شما آموزش دهیم.
lensbaby spark lenzak روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین
آموزش عکاسی حرفه ای

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

مانند لنز تیلت شیفت، با لنز «آزاد – جدا شده از دوربین» شما می توانید صفحه فوکوس را در تصویر تنظیم بکنید ، به طوری که تنها نوار باریک شارپ باشد.

البته اگر چه شما می توانید از هر لنزی جهت این نحوه مصرف بکنید ، اما لنزهای آنالوگ قدیمی خوب هستند ، چراکه شما را قادر می سازند تا دیافراگم را به صورت دستی تنظیم بکنید . شما می توانید یک لنز قدیمی کاملا ارزان قیمت را گزینش بکنید ، نیازی نیست که در مورد متناسب بودن آن نپرهزینه باشید چون ضروری نیست که به دوربین متصل شود. ما جهت عکـس های خود از لنز قدیمی فوجیکا (Fujica) 50 میلی متر f/1.9 مصرف کردیم که جهت مصرف با یک دوربین SLR فیلم جالب ی ۳۵ میلی متری طراحی شده است.

اینروش به کمی تست نیاز دارد، اما شما می توانید افکت های بسیار زیاد بهتر ی از وینیتینگ (vignetting) ته رنگ هایی که از حرکت لنزتان به اطراف حاصل می شوند به دست آورید همين طور از عمق میدان فوق العاده کمی که ایجاد می نماید بهره مند شوید.روش کار به شرح زیر است…

چگونه بدون لنز تیلت شیفت، عکس زیبا هایی با افکت تیلت شیفت بگیریم
۱
به طور دستی فوکوس بکنید لنزی که شما را قادر می سازد تا به صورت دستی فوکوس بکنید جهت اینروش ضروری است، درحالیکه یک حلقه دیافراگم دستی هم به شما یاری خواهد کرد. همين طور به دلیل اینکه لنز به دوربین متصل نیست سنسور دوربین در معرض المان های مختلف موجود در هواست، خوب است که در جای ثابت و بدون گرد و غبار یا شن ماسه زیاد عکاسی بکنید .
۲
دست های را آزاد بکنید استفاده از یک سه پایه به شما یاری خواهد کرد تا عکـس های واضح و شارپ تری به دست آورید، با تایمر یا ریموت کنترل شاتر، دست های شما جهت حرکت دادن لنز به اطراف آزاد خواهد بود. شما احتمالا زمان حرکت لنز نشت نور به دست آورید، پس جهت پیشگیری از این مشکل، یک چیز تیره مانند یک کارت سیاه را در دو طرف نگه دارید.
۳
بازترین دیافراگم را گزینش بکنید چنانچه لنز شما حلقه دیافراگم دستی دارد، آن را تا جایی که می توانید باز تنظیم بکنید (ضریب اف های کوچک تر) تا اجازه ورود نور را بدهید، و عکس روشن تری در منظره یاب به شما بدهد. بدون یک لنز متصل به دوربین، شما قادر به استفاده از سیسـتم نورسنجی (metering system) دوربین خود نخواهید بود، پس بایستی با سرعت شاتر در مُد نوردهی دستی (manual) امتحان بکنید .
۴
پس زمینه را پاک نگه داریدتکنیک «لنز آزاد – Free-lensing» عمق میدان زیاد کمی ایجاد می نماید ، ولی هنوز اطمینان از این که پس زمینه بدون عوامل حواس پرتکن باشد (یک پس زمینه مات و تمیـز ) ایده بهتر ی است. ما جهت تکمیل سوژه روشن و رنگارنگ خود، برجسته تر کردن آن، در مقابل بوته سبز متراکم عکس زیبا گرفتیم، که به ارائه کمی بافت و جزئیات نیز یاری کرد.
۵
مراقب شکاف باشیدبا استفاده از حرکات کوچک، لنز را با زاویه کمی نسبت به دوربین از آن دور بکنید . این کار احتمال دارد شکاف ایجاد نماید که باعث می شود به اندازه کافی نور به درون نشت نماید تا نور شدید خیره کننده در تصویر شما به وجود بیاورد، پس شکاف را کوچک نگه داشته از دست های خود برای مسدود کردن لبه ها مصرف بکنید . به جمله آسان تز لنز را حرکت دهید، اما دقت بکنید نور از شکاف ایجاد شده به سنسور نرسد جلوی نشت نور را بگیرید.
۶
با دقت فوکوس بکنید فوکوس دقیق به کمی تست نیاز دارد، ولی یک نقطه شروع خوب این است که از منظره یاب (ویزور) یا حالت نمای زنده (live view) جهت تنظیم نقطه فوکوس در مقابل یا دورتر از سوژه استفاده بکنید ، پس لنز را کمی به جلو یا عقب حرکت دهید تا سوژه مورد نظر در فوکوس واضح و شارپ قرار گیرد.
مراقب گرد غبار باشید!اینروش سنسور لنز شما را نسبت به گرد و غبار آسیب پذیر می نماید . اگر نمی خواهید چنین ریسکی بکنید، راه های دیگری برای به دست آوردن یک افکت مشابه وجود دارد: یک مورد مصرف از Lensbaby Spark شرکـت Lensbaby است، که با قیمتی حدود ۹۰ دلار تجربه عکاسی تیلفت شیفت را به شما جايزه می نماید

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک