شکل های مختلف چاه فاضلاب

با آنکه پیشرفت های فروانی در حوزه های بهداشت محیط و آب فاضلاب صورت گرفته و شاهد ورود تکنولوژی صنعت به این بخش می باشیم، باز در این بخش ازروش های سنتی استفاده می شود. شبکه همه ی فاضلاب بستری مناسب به منظور دفع تصفیه فاضلاب های خانگی صنعتی به همراه رعایت نکات بهداشتی است ، ولی در محل هایی که این بستر به چشم نمی خورد ناگزیر به استفاده ازراهنمای های سنتی هستیم یعنی حفر چاه و دفع فاضلاب در چاه.
4 شکل های مختلف چاه فاضلاب
لایروبی چاه

تخلیه چاه,حفاری چاه,لایروبی چاه

با آنکه مصرف از چاه های فاضلاب در صنعت آب فاضلاب هنوز چشم گیر است ولی این نوع چاه ها بر روی محیط زیست اثرات سویی گذاشته و باعث آلوده شدن آب های زیر زمینی می شوند. بدون اشاره به این امر که این نوع چاه ها نیاز به توجه و رسیدگی دارند. عدم این رسیدگی و توجه به چاه های فاضلاب شاید باعث ظهور سوانحی ناخوشایند و ناگوار شود.

چاه های فاضلاب بر دو شکل می باشند :

۱– چاه جذبی

۲– چاه سپتیک

گزینش نوع چاه بسته به عوامل محیطی است . این فاکتورها حاوی جنس خاک، نوع زمین سطح آب های زیر زمینی می شوند.

۱– چاه جذبی

همان گونه که از نام این نوع چاه بر می آید، اساس عملکرد آن ها بر مبنای عمل جذب است . به این معنا که این نوع چاه برای داشتن کارکرد مناسب باید قادر به جذب آب باشد. برای استفاده از این نوع چاه (چاه جذبی) بایستی نسبت به جنس خاک و نوع زمین توجه داشت. برای جذب خوب آب فاضلاب توسط چاه جذبی باید جنس خاک آن، جاذب آب باشد. زمین هایی که در شن و ماسه و یا خرده سنگ دارند به منظور حفر چاه جذبی مناسب هستند . شن ماسه به دلیل اینکه بین ذرات خود حفره های ریزی دارند، در جذب آب به بهتر ی عمل می کنند. نباید نسبت به حفر چاه جذبی در خاک رس زمین های حاوی رس زیاد اقدام کرد، به این دلیل که رس در جذب آب به خوب ی عمل نکرده آب و فاضلاب درون چاه انباشته شده در نتیجه سرعت فرآیند پر شدن چاه بالا خواهد رفت.

یک چاه جذبی از قسمت هایی تشکیل شده است که به صورت زیر می باشند .

حفر چاه

حفر چاه

الف) گلدانی

گلدانی جمله است از دهانه چاه که شکلی مخروطی، قیفی و یا گلدانی شکل دارد. گلدانی محل اتصال لوله های فاضلاب به چاه فاضلاب است. انتهای لوله های فاضلاب بایستی بوسیله گلدانی وارد چاه شوند نقش هدایت کننده آب فاضلاب به داخـل چاه داشته باشند.

ب) میله

میله چاه جمله است از بدنه اصلی چاه یا همان دیواره چاه که به شکل استوانه ای بلند عمود بر زمین است . دو پارامتری که بر روی اندازه چاه اثر می گذارند عبارتند از قطر و ارتفاع میله چاه. به جمله دیگر هرچه قطر و ارتفاع میله بیشتر باشد اندازه چاه بیشتر خواهد شد. قطر میله میزان ی ثابت است ولی ارتفاع میله بر حسب میزان استفاده از چاه تغییر می یابد.

ج) انباره

به محیط انتهاب چاه که قطر آن بیشتر از میله باشد انباره گویند که شکل آن شبیه با یک گنبد است . حفر انباره در کف چاه افزایش اندازه چاه، محل دفع فضولات، بیشتر شدن جذب آب است . انباره چاه به دلیل اینکه با آب سطح ارتباط بسياري دارد در بیشتر شدن جذب آب در زمین نقش دارد.

اندازه انباره به موارد متنوعی بستگی دارد، آن ها را می توان به صورت زیر نام برد:

میزان نفوذ پذیری خاک
عمر چاه
تعداد طبقات ساختمان
تعداد افراد ساکن در ساختمان
نوع فرد ی ساختمان
تعداد سرویس بهداشتی حمام

این عوامل را در وقت حفر چاه فاضلاب باید در نظر داشت و از طرف دیگر اگر آب باران هم وارد چاه فاضلاب می شود، باید آن را هم به عنوان فاکتور دیگر محاسبه کرد.

۲– چاه سپتیک

با آنکه ظاهر این چاه شبیه به چاه نیست به آن چاه گویند. چاه سپتیک فرق ی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب و فاضلاب را در جذب می نماید ، نسبت به نگه داشتن این دو عمل می نماید در زمین نفوذ نمی دهد. اساس کار چاه سپتیک به این شکل است که ابتدا آب و فاضلاب وارد این نوع چاه شده پس تا زمان معین یا پر شدن چاه در آن باقی می مانند تا بعدا بوسیله تانکر تخلیه چاه دستگاه های ویژه نسب به تخلیه آن ها از داخـل چاه اقدام شود.

این نوع چاه در نتیجه می بایست گفت انباری از فاضلاب است نبایستی فاضلاب را در خود نفوذ دهد. پس جنس چاه سپتیک می بایست از جنس بتن یا مصالحی باشد که نسبت به نفوذ و خوردگی مقاوم باشند تا به بهتر ی نقش حفاظتی در مساوی فاضلاب درون را ایفا کنند و مجوز به خروج آن ندهند.

جنبه های بد این نوع چاه نسبت به نوع جذبی کمتر است ، به این که فاضلاب و آب هایی که آلودگی دارند را وارد سفر ه های زیر زمینی نمی نماید . اما به هر حال هم جایگزین شبکه فاضلاب روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شکل های مختلف چاه فاضلاب”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک