مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن

مزیت های زیاد ، تلگرام را از واتس اپ (و وایبر) متمایز می نماید ولی در صورت مصرف از آن برای تشکیل گروه های مجازی، می بایست از معایب آن اطلاع داشت.
284447 yXDQzOWh مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن
حذف اکانت تلگرام

تلگرام فارسی,دانلود تلگرام,حذف اکانت تلگرام

تلگرام (مانند وایبر) قرار است همـواره رایگان باشد اما واتس اپ رسما تنها یکسال رایگان است هرچند احتمال دارد در عمل بعد از یک سال سرویس آن قطع نشود (نرخ تمدید سالانه واتس اپ ناچیز (یک دلار) است ولی به خاطر این که این پرداخت “از نظر فنی” جهت برخي به مخصوص از درون کشور ایران دشوار است، این تمدید کمتر رخ خواهد داد.) احتمـا ل می رود با وجود رقیب های رایگان ، واتس اپ سرویس های معمول را همـواره رایگان عرضه نماید .

سرعت تلگرام خیلی بیشتر از وایبر و واتس اپ است. این را باید در ارسال فایل اختصاصی امتحان نمود نه در ارسال فایل تکرار ی. در فایـل تکرار ی ارسال در مقایسه با واتس اپ با سرعت یکسان انجام می شود ولی در ارسال فایـل اختصاصی و در دریافت به هر حال تلگرام سريع تر از واتس اپ است. (وایبر در این مقایسه اهمیت ارزشمند ی ندارد)

در تلگرام فرمت های (ظاهرا تمام نوع فایل) قابل ارسال است (جهت مثال pdf که در وایبر و واتساپ قابل ارسال نیست) وایبر در این زمینه بسیار زیاد ناتوان واتس اپ زیاد کم توان است.

هر فایـل قابل ارسال با تلگرام تا “یک گیگا بایت” می تواند باشد. (در وایبر برحسب ورژن و دستگاه فرق هایی وجود دارد اما در میزان چند مگابایت است) (جهت مقایسه در نظر داشته باشید که میزان اکثر اندازه یک فایـل قابل ارسال با سرویس های رایج ای میل، فقط بیست مگابایت است)

در تلگرام و واتس اپ محدودیتی برای تعداد حروف متن ارسالی وجود ندارد ولی در وایبر امکان ارسال متون بیش از ۱۰۰۰ کاراکتر وجود ندارد. (در تلگرام متن به هر میزان که زیاد باشد، توسط خود نرم افزار به صورت بخش های جدا از هم ولی پی در پی ارسال می شود نوشته ی دیگران در بین متن زیاد شما قرار نمی گیرد)

تعداد اعضا در گروه تلگرام تا ۲۰۰ نفر میسر است. (در وایبر و واتس اپ این تعداد ۱۰۰ است؛ با مصرف از باگی که در تلگرام وجود دارد می توان تعداد افراد حاضر در گروه را به بیش از یکصد نفر افزایش داد!)

در تلگرام امکان reply کردن یک پیام معین در گروه وجود دارد تا جواب ها با یکدیگر تداخـل پیدا نکنند. به این ترتیب که در این حالت جواب شما در گروه به نحوی درج می شود که معین است که این جواب به کدام پیام بوده است. (همين طور با لمس این پاسخ، بر می گردید به متن مورد اشاره)

در تلگرام امکان استفاده از هشتگ # و امکان آرشیو کردن پیام های گزینش ی نیز امکان broadcasting وجود دارد.

در تلگرام می توان با استفاده از @ شخص را در گروه متذکر پیام اختصاصی کرد.

در تلگرام افراد حاضر در گروه چنانچه شماره های یکدیگر را روی گوشی ذخیره نداشته باشند قادر به مشاهده شماره تلفن یکدیگر نیستند این مساله جهت کشورهای عقب افتاده (و در هر کشوری در گروه هایی که آدم های عقب افتاده را در دارند) که گاه خانم ها مورد مزاحمت گاهي آقایان قرار می گیرند زیاد ارزشمند است به این ترتیب که شخصی که مورد مزاحمت قرار گرفته می تواند با بلاک کردن شخص مزاحم امکان ارتباط را از وی بگیرد در حالی که در نرم افزار های وایبر واتس اپ به دلیل قابل مشاهده بودن شماره ارتباط ها، بلاک کردن فقط امکان مزاحمت از طریق همان نرم افزار را از بین می برد وبقیه راه های ارتباط وجود دارد.

و چند مزیت دیگر ….

یک اشکال بزرگ اما قابل رفع تلگرام این است که فعلا رواج کمتری دارد. (و تجربه نشان می دهد که گاهي به این بهانه که به اندازه کافی نرم افزار این شکلی روی گوشیشان هست حال نصب کردن آن را ندارند! برخي گوشی ها هم قابلیت نصب وایبر و واتس اپ را دارند ولی قابلیت نصب تلگرام را نه؛ به هر حال این برنامـه با سرعت بسياري در حال گسترش است)

نکاتی هم هست که شاید در شرایطی مزیت و در شرایطی عیب محسوب شود. جهت مثال در تلگرام زمان ی عضو ی را به گروه می افزایید، این عضو برخلاف وایبر و واتس اپ قادر است مطالب قبلی را مشاهده نماید. (این نکته در برخي موارد مانند حالتی که شخصی به غلط به گروه اضافه شده است یک عیب غیر قابل چشـم پوشی محسوب می شود به این ترتیب که در وایبر (در ورژن های جدید ) یا واتس اپ می توانید شخص را در نخستین فرصت حذف بکنید بدون آن که گفت گو و مطالب قبلی را رویت نماید در تلگرام شخص جهت یک لحظه نیز که عضو شود تمام مطالب را از شروع تا زمان اخراج یا ترک بر روی گوشی یا تبلت خود خواهد داشت این اشکال توام با این ویژگی که هر عضو غیر آدم ین می تواند فردی را اضافه نماید می تواند به اشکال بزرگی تبدیل می شود) ظاهرا در نسخه های تلگرام این اشکال (مشاهده مطالب قبلی) رفع شده است.

همچنین قادر است مانند وایبر برخلاف واتس اپ اشخاص ی را به گروه اضافه نماید . (اما در تلگرام، مانند واتس اپ و نسخه ی نو وایبر (بر خلاف نسخه های گذشته وایبر)، آدم ین قادر به حذف عضو است .)

وایبر در نسخه های به روز شده خود مجوز می دهد که آدم ین، شخص یا اشویِژگزینشه دیگری را به عنوان آدم ین اضافه نماید که این برای حالتی که یکی از آدم ین ها دسترسی خود را به دلیل نرم افزار ی یا سخت افزاری یا عدم حضـور از دست دهد مفید است ولی اشکالی که وجود دارد این است که در گروه های از پیش تشکیل شده ی وایبر، وایبر قادر به تشخیص ایجاد کننده گروه نیست به هر شخصی که اولین بار كار نماید مجوز می دهد که نقش آدم ین را داشته باشد!

از کمبودهای ورژن های قبلی تلگرام نداشتن امکان مکالمه رایگان بود که مدتیست با ارائه برنامـه کالگرام این کمبود رفع شده است. (امکان مکالمه ویدیویی از مدتی پیش در وایبر اخیرا در واتس اپ وجود دارد، متاسفانه پروگرام وایبر در ایران دچار اختلال است همیشه قابل استفاده نیست)

یک برنامـه مشابه، جهت افرادی که اینترنتشان فیلتر نیست، مسنجر فیس بوک (با امکان مکالمه و ایجاد گروه دسترسی به مسیج ها فرندهای فیس بوک) است که اخیرا استفاده از آن در حال گسترش است همين طور نرم افزار لاین در تلاش است که با رابطه به زبان های مکانی با فرد ان در بین آن ها محبوبیت را بیشتر شدن دهد. در آینده درباره این دو نرم افزار خواهم نوشت.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مزایای تلگرام بر واتس اپ (و وایبر) و معایب آن”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک