نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر

نشانه های هشدار دهنده ی آلزایمر
alzheimers 03 نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر
حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۱- افت حافظه که بر روی عملکرد روزمره اثر می گذارد

فراموش کردن گهبعضی قرارهای ملاقات ، اسامی همکاران یا شماره تلفن یک دوست و بعدا به خاطر آوردن آن ها امری طبیعی است. شخص مبتلا به آلزایمر شاید چیزهایی را مکرر فراموش نماید و بعدا آنها را به یاد نیاورد خصوصا چیزهایی که اخیرا اتفاق افتاده باشند. یکی از شایعترین علایم آلزایمر ، از دست دادن حافظه ، به جهت فراموش کردن مطالب تازه به ذهن سپرده شده است. بقیه ، حاوی فراموش کردن تاریخ ها و رویدادهای خیلی مهم هستند ، دوباره تکرار نمودن مطلب به صورت مرتب ، تکیه بر وسایل کمکی حافظه (مانند یادداشت های یادآور یا وسایل الکترونیکی ) یا اعضای خانواده برای چیزهایی که آنها عادت داشتند تا آنها را مدیریت کنند.

۲- اشکال در انجام وظایف و کارهای آشنا

افراد مشغول ممکن است گاهي وقتها اوقات حواس پرت بشوند. فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است درباره کارهایی که در تمام زندگی برای شان آشنا بوده اند مانند آماده نمودن غذا با مساله روبرو شوند. افراد مبتلا به آلزایمر اکثرا در اتمام کارها یا وظایف روزانه با سختی روبرو می شوند. گاهي وقتها اوقات ، افراد شاید در رانندگی تا محل آشنا ، مدیریت کنترل بودجه در محل کار یا به خاطر آوردن قواعد یک بازی مورد علاقه با مساله روبرو شوند.

۳- مساله در تکلمات زبانی

هرکسی برخي وقتها اوقات در پیداکردن کلمه ی صحیح مساله دارد اما شخص مبتلا به آلزایمر احتمالا کلمات آسان را فراموش نماید یا کلمات را تعویض نماید ، در درک عبارت سازی دچار مساله می گردد. افراد مبتلا به آلزایمر شاید در دنبال کردن مکالمه با مساله روبرو شوند. آنها ممکن است در وسط گفت و گو توقف کنند و هیچ ایده ای برای ادامه ی آن نداشته باشند یا اینکه احتمالا خودشان دوباره تکرار کنند. ممکن است در واژگان با اشکال پیش روند ، در پیدا کردن کلمه ی صحیح یا غلط صدا زدن اشیاء مساله داشته باشند.

۴– عدم شناسایی مکان زمان

فراموش کردن روز هفته یا مقصد خود برای یک لحظه امری عادی است. ولی فرد مبتلا به آلزایمر احتمالا در خیابان خود گم شود ، نداند که چگونه به آنجا رفته یا چگونه به خانه رسیده. افراد مبتلا به بیماری آلزایمر احتمال دارد حساب تاریخ و روزها فصل ها و گذشت زمان را از دست بدهند. آنها احتمالا در درک چیزی که احتمال دارد اتفاق فوری باشد یا نه با مساله روبرو شوند. گاهي وقتها اوقات آنها ممکن است جایی که هستند یا چطور ی به آنجا رفتند را فراموش کنند.

۵– قضاوت ضعیف

افراد ممکن است برخي وقتها اوقات در صورت ابتلا به بیماری رفتن نزد یک پزشک را به تاخیر بیاندازند اما بالاخره مراقبت پزشکی را درخواست می کنند. فرد مبتلا به آلزایمر احتمالا دارای قضاوت ضعیفی باشد برای مثال متذکر مساله پزشکی که نیاز به مراقبت دارد یا پوشیدن زیاد در روز داغ نباشد. افراد مبتلا به آلزایمر احتمال دارد تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم گیری تجربه کنند. جهت مثال ممکن سروکار داشتن با پول قضاوت ضعیفی داشته باشند. احتمالا توجه کمتری در آراستن یا تمیـز نگه داشتن صرف نمایند.

۶- مساله اندیشه انتزاعی

برخي اوقات افراد شاید در وظایف یا کارهایی که نیازمند اندیشه انتزاعی است مانند تراز کردن یک چک بانکی مساله داشته باشند. شخص مبتلا به آلزایمر احتمالا مشکلات چشم گیری در چنین کارهایی داشته باشد ، جهت مثال تشخیص ندهد که ارقام چک بانکی چه معنایی را می دهند.

۷- جابجایی غلط اشیاء

هر کسی می تواند به طور م کیف پول یا دسته کلید را جابجا بگذارد. شخص مبتلا به آلزایمر ممکن است اشیاء را در جاهای نامناسب قرار دهد: اتو در فریزر یا یک ساعت مچی در ظرف شکر.

۸- تغییرات در خلق و خو رفتار

هر کسی برخي وقتها اوقات ناآسان یا بدخلق می شود. فرد مبتلا به آلزایمر می تواند نوسانات خلقی متغیری را ظهور نماید – بدون هیچ معین زیر گریه بزند یا خشمگین شود.

۹- تغییر در فرد

فرد افراد می تواند تا حدودی با سن تغییر نماید. اما فرد مبتلا به آلزایمر می تواند گیج مظنون ، یا منزوی گردد. تغییرات شاید حاوی بی علاقگی یا بی تذکر ی ، ترس یا کنش نمایی تخلیه هیجانی کردن باشند.

۱۰- كم شدن ابتکار نوآوری

خسته شدن و بیزار شدن از کار خانه ، کار های شغلی یا مسئولیت های اجتماعی امری عادی است ، اما بیشتر افراد دوباره شروع به نوآوری و خلاقیت می کنند. شخص مبتلا به آلزایمر شاید بسیار زیاد منفعل گردد.

مراحل بیماری آلزایمر

وهله ی پیش دمانس

نخستین علایم اکثرا به غلط در رابطه با پیری یا اضطراب تصور می شوند. آزمایش کامل روان شناختی عصبی می تواند مشکلات خفیف ادراکی را تا هشت سال پیش از آنکه شخص معیارهای بالینی را برای تشخیص آلزایمر انجام دهد نشان دهد. این علایم اولیه می توانند بیشتر مجموعه کار های روزمره ی زندگی را تحت تاثیر قرار بدهند. از دست دادن حافظه چشـم گیرترین نقص بوده که به صورت اشکال در به خاطر آوردن مطالب جدید خود را نشان خواهد داد. موارد کوچک و عملکرده ای اجرایی از عبارت حواس جمعی پروگرام ریزی ، انعطاف پذیری ، و فکر کردن ، یا اختلالات در حافظه ی معنایی(حافظه ای از معانی مفهوم ها ) نیز می توانند علامتی از مراحل اولیه بیماری آلزایمر باشند. عدم واکنش جواب را می توان در این وهله مشاهده نمود وهله ی پیش بالینی مریضی اختلال شناختی خفیف نامیده شده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نشانه های هشدار دهنده ی بیماری آلزایمر”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک