نقد و ارزیابی فیلم دیدنی قاعده تصادف

S2creen Shot 2013 02 05 at 11.06 نقد و  ارزیابی  فیلم دیدنی قاعده تصادف

دانلود سریال خارجی

کارگردان: بهنام بهزادی

بازیگران:

اشکان خطیبی، مهرداد صدیقیان، بهاران بنی احمدی، محمد رضا غفاری، الهه حصاری، مارتین شمعون پور و… با حضور: امیر جعفری، سروش صحت و امید روحانی.
خلاصه جریان :

فیلم جالب به ارتباطات بین جوانان با یکدیگر والدینشان می پردازد.

شبنم سیدمجیدی (امتیاز۶ از ۱۰)

بهنام بهزادی با گذشت پنج سال از تولید و ساخت فیلم جذاب اولش یعنی فقط دو بار زندگی می کنیم ، این بار ما را با اثری مفرق با فیلم زیبا قبلی اش اما موثر موجه کرده است. بهزادی با دست گذاشتن روی سوژه ای اجتماعی با داستانی خطی و روایتی رئال از زندگی، نوید فیلـم ی دیگر از ژانر ی را داد که چند سالی است در سینمای ایران و با فیلم دیدنی هایی چون فیلـم های اصغر فرهادی پرورده شده است.

از فیلم جذاب می توان چندین برداشت کرد. می توان آن را ادای دینی به تئاتر دانست. می توان آن را درباره دغدغه های نسل جوان امروز درگیری هایشان با والدینشان به شمار آورد. می توان آن را درمورد فرق ها و برخوردهایی که این جوانان در بین خودشان دارند، دانست. در فیلم جذاب حتی به فرق نگاهي که به جنس زن وجود دارد گریزی زده می شود. اما ادای دین به تئاتر لایه رویین ظاهری فیلم دیدنی است که در خلال تلاش های چند جوان جهت به اجرا بردن تئاتری در جشنواره ای خارجی و مشکلات سر راهشان نشان داده می شود. این که جهت داشتن مکانی مناسب آزمایش مساله دارند، این که جهت حضـور در جشنواره ای خارجی باید از هفت خان رستم رد شدن کنند، این که نگاه گاهي اقشار به تئاتر و اهالی آن، نگاهي بد است. اما تمام این ها دغدغه ای جدی برای بهزادی نبوده فقط در خلال جریان اصلی روایت داخلی فیلم دیدنی به آن ها اشاره ای داشته است. روایتی که در آن از بازیگرانی گمنام کمتر شناخته شده استفاده کرده تا از دغدغه های آنان بگوید و بر خلاف معمول این گونه فیلم جذاب ها، حق را در بسياري از موارد به آن ها بدهد.

فیلم جالب یک صبح تا شب چند جوان را نشان می دهد که قرار است به زودی تئاتر را در جشنواره ای خارجی به نمایش درآورند. در این بین پدر شهرزاد (با بازی امیر جعفری) از رفتن یک دختر ش به خارج از کشور جلوگیری می نماید این باعث به پدیدار شدن موارد ی می شود که کل گروه را تهدید می نماید .

فیلـم ، بر خلاف آن چه که همیشه دیده ایم، نسل امروز را محکم و مسئولیت پذیر در مساوی غلط اتی که مرتکب شده است نشان می دهد. شهرزاد یک دختر ی است مسئول در مساوی خانواده، راستگو، ساده صادق، فردی که سعی می نماید احترام پدر را تا جایی که امکان دارد، نگه دارد. اما زیر بار حرف زور نمی رود.Screen Shot 2013 02 05 at 11.07 نقد و  ارزیابی  فیلم دیدنی قاعده تصادف
پدر مثل بسياري از خانواده های ایرانی، استرس هایی جهت فرزندش دارد اما این دلیل محکمی نیست جهت جلوگیری از ورود فرزند به جامعه انجام کاری که به آن عشق می ورزد و در این میان، بازنده مهم پدر است.

فیلم زیبا به صآسان نشان می دهد که بر خلاف تصوری که برخي والدین سنتی به این گونه گروه های دوستی دارند، این ها عده ای جوان هستند ، که به خاطر یک کار مشترک گرد آمده اند و این باعث به پدیدار شدن دوستی عمیقی بین آن ها شده که همان هم در انتها باعث می شود برای شهرزاد شجاعتی که به خرج داده، فداکاری کنند. این ها بزهکار یا کافر یا خوش گذران نیستند. شاید سردرگمی هایی در زندگی داشته باشند، شاید غلط اتی داشته باشند، اما تمام آدم ها دچار همین لغزش ها نمی شوند؟

تلاش شده تا بازیپرهزینه جوان فیلم دیدنی ، تمام به اندازه در این اثر نقش داشته باشند. در طول فیلـم ، پارت ی از شخصیت هر کدام نشان داده می شود.این که هر کدام به نوعی یا از جانب خانواده طرد شده اند یا جهت اینکه خانواده را داشته باشند، هم زندگی مورد علاقه را به دروغ یا پنهان کاری روی آورده اند.

به احتمال زیاد ً گفته خواهد شد که بهزادی در تولید و ساخت فیلـم ش نیم نگاهي به در مورد الی تهیه و تولید اصغر فرهادی داشته است. عده ای جوان در یک خانه نشان داده می شوند، با روش فیلم زیبا برداری دوربین روی دست به خاطر موضوع فیلم دیدنی نوع بحث های پایانی بازیگران، درمورد الی جهت مخاطب تداعی می شود. اما این به نظر من، آن گونه که زیاد ها بولدش می کنند، مساله بغرنجی نیست. خیلی مهم این است که فیلم دیدنی ، حرف خودش را می زند چه اشکالی دارد اگر جهت سکانس های خود، حتی زوایای دوربین نوع چرخش ها از فیلـم دیگری الهام گرفته باشد.

فیلم دیدنی برداری به صورت سکانس پلان است و مثل تئاتر، کات ندارد و سکانس ها زیاد است. این کار را جهت بازیگران دیگر عوامل مساله کرده است، ولی احساس تماشای تئاتر را به بیننده منتقل می نماید .

ممکن است بتوان گفت که فرد پردازی فیلم زیبا ضعیف بوده می شد که روی برخي از شخصیت ها مثل فرد جذاب مارتین که برای مخاطب هم جذابیت داشت، مانور زیادتری داده شود، یا فرد سروش صحت در نقش عموی شهرزاد به نظر کاملاً زائد بدون پرداخت دقیق بود. امیر جعفری باز نیز در نقش مفرق ی که از نشان داد، درخشید. پدری با گرایش های مذهبی سنتی که مثل خیلی از پدرهای امروز بین تعصبات خود و روشنفکری دست پا می زند. و در انتها تنها کسی که مستاصل و تنها ماند، بدون اینکه دانسته باشد، چه کاری درست است، همان پدر بود.

این تولید و ساخته دوم بهنام بهزادی است که باوجود این که خالی از اشکال نبود اما در جشنواره امسال از تعدادی از کارگردانان مالک نام سبقت گرفت نوید روزهای بهتر ی را برای این کارگردان جوان خوش ذوق داد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد و ارزیابی فیلم دیدنی قاعده تصادف”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک