نکاتی جهت ورزش سالمندان

نکاتی جهت ورزش سالمندان

سالمندان قبل از ورزش بایستی و حتما چه‌ کار کنند؟ یک برنامه جذاب و جالب و خوب تمرینی سالم جهت سالمندان از چه اجزایی تشکیل شده؟ و همچنین پرسش‌هایی از آن دست، مسایلی خواهند بود که ذهن سالمندان را درگیر می کند در آن مطلب به نکاتی پیرامون ورزش سالمندان می پردازیم.

Betball90 468 نکاتی جهت ورزش سالمندان

exercise tips for seniors نکاتی جهت ورزش سالمندان

قبل از هر ورزش به مدت ۵ دقیقه بدن خود را گرم کنید.آن کار،بدن را آماده ورزش می کند.آهسته راه رفتن و همچنین نرمش‌های سبک جهت گرم شدن و همچنین آماده شدن بدن جهت انجام ورزش هر روز خدا خوب می باشد و همچنین بعد از تمام شدن ورزش نیز بایستی و حتما مدت ۵ دقیقه نرمش سبک کنید و همچنین یا آنکه آهسته قدم بزنید.

در صورتی که در هوای گرم ورزش می‌کنید مدت زمان نرمش و همچنین یا آهسته راه رفتن را پس ازتمام شدن ورزش هر روز خدا اندکی اکثرا و بیشتر کنید.در صورتی که هنگام ورزش و همچنین یا بعد از آن هم دچار هر یک از علایم زیر شدید،بایستی و حتما با پزشک خود فوری در میان بگذارید:درد قفسه سینه،احساس فشار در قفسه سینه،احساس تنگی نفس،سر گیجه،تاری دید، احساس عدم تعادل،تهوع و همچنین استفراغ.

telegram elmevarzesh1 نکاتی جهت ورزش سالمندان

ورزش‌هایی خواهند بود که تو می‌توانید در منزل و خانه انجام دهید و همچنین خیلی زیاد ساده و همچنین راحت خواهند بود.هر کدام از آن ورزش‌ها را می‌توانید ۸ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید و همچنین بعد از اندکی استراحت جهت دور دوم آماده شوید. به بعضی از همین ورزش‌ها در لابه‌لای نقطه‌های زیر اشاره می‌می شود.حرکات اسپورت و ورزشی را آهسته و همچنین به‌ گونه‌ای انجام دهید که بتوانید کنترل تمام حرکات را در دست داشته باشید.

زمان انجام ورزش نفس را در سینه حبس نکنید و همچنین در صورتی که احساس درد هر قسمت بدن کردید ورزش را ادامه ندهید. بعد از انجام هر ورزش،عضلاتی را که جهت انجام آن ورزش به کار برده‌اید،آرام ‌آرام باز و همچنین بسته کنید.سه جزء اصلی برنامه جذاب و جالب و خوب تمرینی سالمندان شامل آن موارد می باشد:تمرینات هوازی،تمرینات انعطاف‌پذیری و همچنین تمرینات قدرتی. آن هم‌روش که پیش از تمرینات اسپورت و ورزشی،‌بدن‌تان را گرم می‌کنید؛در پایان تمرین نیز بایستی و حتما با حرکات آرام، بدن را به تدریج سرد کنید.بنابراین دو قسمت و بخش دیگر (تمرینات گرم کردن و همچنین تمرینات سردکردن) به سه قسمت و بخش قبلی افزوده می‌می شود که تمرینات گرم کردن در آغاز برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنین تمرینات سرد کردن در پایان برنامه جذاب و جالب و خوب قرار دارند.

بهترین تمرین جهت گرم کردن در سالمندان،تمرینات ملایم کششی و همچنین یا راه‌ رفتن آهسته در ابتداست که بعد از آن هم بایستی و حتما آرام ‌آرام به شدت راه رفتن بیفزایند. بهترین تمرین هوازی جهت سالمندان پیاده‌روی می است و خواهد بود.در عین حال جهت افرادی که به ناراحتی‌های مفصلی مبتلا خواهند بود،شنا کردن و همچنین چنانچه فنون شنا را نمی‌دانند،راه رفتن وانجام حرکات نرمشی در آب را توصیه می‌کنیم. بدیهی می باشد افرادی که شامل آمادگی جسمانی مطلوب خواهند بود از فعالیت‌های غیره ای مانند دوچرخه سواری،کوه‌پیمایی و همچنین ورزش‌های غیره ای که با شدت متوسط و همچنین به مدت نسبتاً طولانی انجام می‌می شود،می‌توانند بهره بری و استفاده کنند.

انعطاف پذیری،توانایی حرکت اندام‌ها و همچنین قسمت و بخش‌های متحرک بدن در دامنه حرکتی مفصل می است و خواهد بود.با افزایش سن،اهمیت انعطاف‌پذیری اکثرا و بیشتر می‌می شود.از دست دادن انعطاف‌پذیری،اکثرا و بیشتر کارکردهای مورد مستلزم و نیاز زندگی روزمره را مختل می‌سازد.حرکاتی مانند خم شدن،بالا بردن و همچنین جلو بردن دست‌ها،راه رفتن و همچنین از پله بالا رفتن،دشوار می‌می شود.حرکات کششی،بهترین نوع تمرینات انعطاف‌پذیری می است و خواهد بود.حرکات کششی را بایستی و حتما دائما به آرامی و همچنین به ‌تدریج انجام دهیم.کشش بایستی و حتما تنها و فقط تا جایی باشد که در عضلات مربوطه احساس کشش کنیم و همچنین هیچ‌گاه تا آستانه درد در مفصل و همچنین اطراف آن هم پیش نمی‌رویم.

تمرینات قدرتی به دو صورت انجام می‌می شود:با وزنه،بی‌وزنه. تمرینات قدرتی با وزنه،درابتدا با وزنه‌های سبک وبه دفعات انجام شده و همچنین زمانی که حرکت آسان می شود، وقت آن هم رسیده که به مقدار وزنه افزوده می شود و همچنین بهتر می باشد ابتدا تعداد تکرارها و همچنین بعد از آن هم مقدار و اندازه و میزان وزنه افزایش یابد.تمرینات قدرتی بدون وزنه،رواج پیدا کرده‌تر می باشد که حرکت شنا رفتن روی زمین و همچنین حرکت شکم (بلند کردن کتف‌ها از زمین در حالت خوابیده با زانوی خم)از رایج‌ترین‌ ورزش‌ها در همین باره محسوب می‌می شود. بهتر می باشد سالمندان جهت شنا رفتن روی زمین زانوهای خود را نیز به زمین بگذارند تا حرکت برایشان آسان می شود و همچنین به مهره‌های کمرشان فشار وارد نشود.

بین ورزش‌های کشیدنی و همچنین ورزش‌های هل‌دادنی تعادل برقرار نمایید.حرکت را در محدوده حرکتی کامل،موجود و همچنین بدون درد انجام دهید. هردو نوع ورزش‌های برداشتن اشیا و همچنین گذاشتن اشیا را در برنامه جذاب و جالب و خوب خود بگنجانید. ورزش‌هایی با شدت متوسط را در نوبت‌هایی که در آنها حداقل ۸ تا ۱۲ تکرار وجود دارد،انجام دهید.حداقل یک نوبت از ورزش‌هایی را که در آنها ۸ تا ۱۲ تکرار وجود دارد،انجام دهید. سرعت حرکات بایستی و حتما از آهسته تا متوسط باشد (حرکت سریع، ممنوع!) و همچنین حرکات را به صورت ریتمیک، کنترل شده و همچنین غیر انفجاری انجام دهید.

ورزش نباید تداخلی در امر تنفس طبیعی ساخته یا ایجاد کند (به عنوان یک قاعده کلی سالمند بایستی و حتما قادر باشد در حین انجام ورزش،سوت بزند یا به راحتی صحبت کند). بین نوبت‌ها استراحت‌های ۳۰ تا ۶۰ ثانیه‌ای بگنجانید.شدت ورزش را به تدریج افزایش دهید (هر جلسه حداکثر ۵ قسمت و بخش از جلسه قبلی شدیدتر باشد).در آن‌صورت اقتدار و قدرت و همچنین استقامت تو افزایش خواهد یافت. در صورتی که بیش از یک تا دو هفته وقفه در برنامه جذاب و جالب و خوب اسپورت و ورزشی‌تان به وجود آمد،شدت و همچنین حجم ورزش را کم کنید.

منبع:salamat.ir

نکاتی جهت ورزش سالمندان در تاریخ ۲۹ March 2012 | 2:31 pm نشر یافته شده شده می باشد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نکاتی جهت ورزش سالمندان”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک