فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳

فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳

امگا ۳ به عنوان یکی از کلیدهای دست یابی به سلامتی شناخته می‌می شود. ولی باید توجه داشت آن امگا ۳ به چه دردی می‌خورد؟ امگا ۳، از چند سال شمسی پیش، آن کلمه مجله ها و همچنین بسته بندی بعضی محصولات غذایی ما را به تصرف خود درآورده می باشد.

468 60 فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳

omega 3 فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳
موارد و نکات کوچکی دربارۀ لیپیدها

لیپیدها، که عموماً به نام ماده چرب شناخته می‌شوند، بنا بر ساختار مولکولی شان به سه نوع اسیدهای چرب تقسیم می‌شوند:

اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه ای، که امگا ۳ و همچنین امگا ۶ در آن دسته قرار می‌گیرند. آن اسیدهای چرب نقش مهمی در بعضی عملکردهای بدن ما بازی می‌کنند. در صورتی که ما آن هم روش که دربارۀ اسیدهای چرب صحبت می‌کنیم از امگا ۳ هم یاد می‌کنیم، به آن علت می باشد که آن اسیدها به اسیدهای چرب ضروری معروف اند: بدن ما به آن هم ها مستلزم و نیاز دارد، ولی باید توجه داشت خودش نمی‌تواند آن هم ها را بسازد. بنابراین، اهمیت تغذیه در آن می باشد که خوراکی ها تنها منبع وارد کردن امگا ۳ به بدن خواهند بود.

telegram elmevarzesh1 فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳

سه گانۀ اسیدهای چرب

امگا ۳ با ۳ اسید چرب در ارتباط می باشد. در اولین مرحله، اسید آلفا لینولنیک (ALA)  . ALA  را می‌توانیم در سبزیجات (روغن کلزا، روغن گردو، سویا، دانۀ کتان، شاهدانه، سُمنه خوراکی، جوانۀ گندم) بیابیم.اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و همچنین اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) نیز وجود دارند. بدن ما می‌تواند آن دو اسید را از ALA ترکیب کرده و همچنین یا بهتر، آن هم را از محصولات دریایی مخصوصاً ماهی های چرب برداشت کند.

نقش امگا ۳

امگا ۳ به عنوان عنصر مهمی جهت سلامتی شناخته شده می باشد، در آن شکی نیست. ولی بایستی و حتما حواستان به تأثیرات مُد شدن یک پدیده در جامعه و همچنین اقتدار و قدرت "جریان سازی رسانه ای" دربارۀ امگا ۳ هم است و خواهد بود.اولین و همچنین مهم ترین تأثیری که امگا ۳ به آن هم معروف شده، نقش آن هم در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی می باشد. آن هم روش که می‌دانیم مردمی که مقدار بسیاری ماهی مصرف می‌کنند (مثلاً اسکیموها و همچنین ژاپنی ها)  کمتر دچار بیماری های قلبی و همچنین عروقی می‌شوند. قطعاً امگا ۳ یکی از دلایل آن اوضاع خواهد بود، ولی تنها دلیلش نیست.

مصرف امگا ۳، به مقدار و اندازه و میزان کافی جهت افرادی که از بیماری های قلبی و همچنین عروقی رنج می‌برند و همچنین یا مبتلایان به کلسترول خون بالا، توصیه می‌می شود. در عین حال به آن اشخاص توصیه می‌می شود که مصرف اسیدهای چرب اشباع شان را کم کنند. امگا ۳ تأثیر ضد فشار خون هم دارد. البته آن به آن معنا نیست که مکمل های غذایی سرشار از امگا ۳ می‌توانند جای داروهایی را که جهت آن بیماری ها توسط پزشک تجویز شده اند، بگیرند!امگا ۳ بر روی فعالیت های مغزی نیز اثر مثبت دارد. در واقع مغز حاوی مقدار و اندازه و میزان بسیاری لیپید می باشد. بنا بر گفتۀ پزشکان، امگا ۳ آثار مثبتی در مقابله با افسردگی نیز خواهد داشت.

مستلزم و نیاز ما به امگا ۳

مقدار و اندازه و میزان امگا ۳ توصیه شده در روز، جهت زنان حدود ۱/۶ گرم و همچنین جهت مردان ۲ گرم می باشد. عموماً به زحمت قستی از آن مستلزم و نیاز تأمین می‌می شود. ولی باید توجه داشت یک موارد و نکات خیلی زیاد مهم و همچنین کلیدی در ارتباط و رابطه با مصرف امگا ۳ و همچنین امگا ۶؛ مصرف بیش از حد امگا ۶ می‌تواند تأثیر بازدارنده و همچنین مهار کننده بر روی عملکرد امگا ۳ داشته باشد. مطلوب ترین نسبت مصرف امگا ۳ به امگا ۶، ۱ به ۵ می باشد؛  حال آنکه با تغذیۀ فعلی ما آن نسبت ۱ به ۱۰ می باشد. جهت در الویت قرار دادن منابع حاوی امگا، به روش مثال می‌قدرت از روغن کلزا بهره بری و استفاده کرد. ضمناً در بازار روغن هایی وجود دارند که حاوی مقدار و اندازه و میزان مناسبی اسید چرب خواهند بود.

منابع غذایی امگا ۳

مواد غذایی که بیشترین مقدار و اندازه و میزان امگا ۳ را در خود دارند و همچنین از آن لحاظ غنی اند، عبارتند از: روغن گردو، مغز گردو، روغن کلزا و همچنین ماهی های چرب (ماهی آزاد، ساردین، ماهی کولی، شاه ماهی، ماهی مارکو).و همچنین آخرین نقطه: امگا ۳ تحمل حرارت خیلی زیاد را ندارد؛ جهت طبخ ماهی ها، توصیه می‌می شود که بخار پزشان کنید یا در فویل پیچیده و همچنین با حرارت ملایم فر بپزید؛ از سرخ کردن آن هم ها در روغن یا کره نیز اجتناب کنید

فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳ در تاریخ ۱۹ April 2012 | 10:27 pm نشر یافته شده شده می باشد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فواید و همچنین منابع غذایی امگا ۳”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک