کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

تور سنت پترزبورگ

در ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد که معنای آن دهکده تزارها است . در این محل قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد.
این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت و بعد از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد پتر کبیر در سال ۱۷۰۸ این منطقه را به همسر خود هديه داد. طی سال های ۱۷۱۷ تا ۱۷۲۳ با دستور کاترین اول برانشتین (معمار بزرگ روس) یک قصر سنگی را در آن احداث نمود و چون قصد داشت این قصر را به عنوان هديه ای غیر منتظره به پتر کبیر اهدا نماید، بودجه ی بسیار زیاد خیلی ی را برای آن تعرفه نمود، بعد از بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، به جای شادی کاترین را خیلی سرزنش نمود. طی سال های ۱۷۵۲ تا ۱۷۵۶ دختر پتر کبیر، الیزابت اول راسترلی (معمار ایتالیایی دربار) را جهت گسترش ی کاخ به یادبود مادرش به خدمت گرفت. راسترلی این قصر را گسترش داد و به زیبا یی آن کمک شایانی نمود. قصر بزرگی که امروزه در دهکده تزارها قرار دارد حاصل زحمات ایشان است. این قصر از سالن بزرگ با شکوهی به طول ۳۰۰ متر با پله های بزرگ و اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا آیینه کاری مصرف شده است وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر قرار دارند.

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

در زمان حکومت کاترین کبیر کلیسای اختصاصی خانواده تزار، حمام سرد همراه با اتاق عقیق و پارک های بزرگی به سبک های فرانسوی و انگلیسی و همچنین گالری بزرگ کامرون به کاخ تابستانی اضافه گردید. راسترلی به سبک باروک ساختمان ها را آرایـش می نمود، اما کامرون به سبک کلاسیک عشق می ورزید. این دوگانگی در سبک های معماری، زیبا یی فوق العاده ای به این قصر بخشیده است. در درون پارک انواع ساختمان های کوچک از عبارت ارمیتاژ کوچک، ساختمان قوت دریایی، استراحتگاه تابستانی و مجسمه های رومی قرن هجدهم قرار دارند.
در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر قوت دریایی عثمانی در سال ۱۷۷۰ در دریای سیاه ساخـته شده است. در سال های ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ قصر الکساندر به این مجموعه اضافه گردید.
در سال ۱۸۱۱ مدرسه ای ویژه اشراف زادگان تیزهوشان در این مجموعه تهیه و تولید شد. این مدرسه اشخاصی هم چون الکساندر پوشکین (بنیانگذار ادبیات کلاسیک روس) را پرورش داد. پوشکین تا سال ۱۸۱۷ در این مدرسه به فراگیری علم دانش مشغول بود.
دهکده تزارها تا سال ۱۹۱۷ و قبل از پیروزی انقلاب در ماه اکتبر هم چنان قصر تابستانی تزارها بود بعد از انقلاب این محل با فرمان لنین ملی اعلام شده و به موزه تبدیل گردید. در سال ۱۹۳۷ در یکصدمین سال فوت پوشکین، شاعر بزرگ مشهور روس این محل به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرد و تا امروز نیز به این نام مشهور است.
بدون تردید یکی از جذاب ترین نقاط این قصر اتاق کهربا است که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز، صندلی، تزئینات دیوار سقف از سنگ کهربا ساخـته شده است بازدید کنندگان بسياري را از تمام نقاط جهان به جلب کرده است. لازم به ذکر است در حمله آلمان ها به روسیه تمام کهربا های آن به سرقت رفت ولی اتاق طی ۲۴ سال با سه تن کهربا مرمت شد وهمزمان با سیصدمین سالگرد تولد شهر سنت پترزبورگ درب های آن جهت نمایش عمومی به روی بازدیدکنندگان باز شد.

%name کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo

سایت رسمی تزارسکویه سلو: http://eng.tzar.ru

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک