جاوا چیست؟ آیا امن است؟ باید از آن استفاده کنیم؟

1e81e4bb01f3fbda395a3dd46b185b07 XL جاوا چیست؟ آیا امن است؟ باید از آن استفاده  کنیم؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

هر از گاهي وقتها در اخبار فناوری میخوانید که حفره‌های امنیتی تازه‌ی جاوا دردسرساز شده صوت متخصصین امنیتی را درآورده است! آیا هرگز از پرسیده‌اید که جاوا چیست، آیا جاوا ایمن است آیا ی بر استفاده از آن وجود دارد؟ در صورت غیرفع ال کردن آن، وب‌گردی خراب نمی‌شود؟ آیا جاوا همان جاوا اسکریپت است؟ چنانچه شما سئوال‌های مشابهی در سر دارید، این متن را با زومیت همراهی بکنید .

چنانچه کلمه کلیدی «جاوا» را در گوگل جستجو بکنید ، دومین نتیجه‌ی شما را به ویکی‌پدیا، دانشنامـه ‌ی مشهور ، آموزش ی می‌کند که در آنجا چنین خواهید خواند: «جاوا (به انگلیسی: Java)‏ زبان پروگرام ‌نویسی شئ‌گراست که جهت اولین بار توسط جیمز گوسلینگ در شرکـت سان مایکروسیـستم ز ایجاد شد در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از سکوی جاوا انتشار شد. زبان جاوا شبیه به ++C است ولی مدل شیءگرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های اصلی جاوا این است که مدیریت حافظه را بطور اتوماتیک انجام می‌دهد. ضریب اطمینان عملکرد پروگرام ‌های نوشته‌شده به این زبان بالا است و وابسته به سیستم ‌علت خاصی نیست، به جمله دیگر می‌توان آن را روی هر رایانه با هر نوع سیستم ‌علت ی اجرا کرد. پروگرام ‌های جاوا به صورت کدهای بیتی همگردانی (کامپایل) می‌شوند. که مانند کد اتومبیل هستند و به برای وابسته به سیسـتم ‌علت خاصی نیستند.»

اما جاوا به زبان آدم یزاد به چه مفهوم است؟ حقیقت آن است که جاوا با وجود مشکلات ی که دارد، تنها جهت عده‌ای از کاربر ان حرفه‌ای مناسب است. در ذیل شرح ساده، مختصر مفید ی درباره ‌ی ماهیت جاوا، فرد دها، موارد و چگونگی رهایی از آن آمده است.

جاوا چیست؟

جاوا یکی از زبان‌های برنامـه ‌نویسی برای توسعه کدنویسی نرم‌افزارهای رایانه ‌ای است. چنانچه شما فرد عادی رایانه هستید، احتمـا لاً زمانی که یکی از پروگرام ‌هایتان نیازمند «محیط میزبان زبان اجرا» (یا Runtime) جاوا شده، با آن برای اولین بار آشنا شده‌اید، به همین خاطر مجبور شدید بسته جاوا را دریافت کرده و بر روی سیسـتم ‌علت خود نصب راه‌اندازی نمایید. از این محیط میزبان زبان اجرا که بگذریم، جاوا دارای افزونه‌ی مخصوصی برای مرورگرهای اینترنتی است، که برای اجرای پروگرام ‌هایی که با این زبان و ویژه مرورگر نوشته شده، ضروری است.

باید مد نظر داشته باشید که جاوا و جاوا اسکریپت دو موضوع مقوله‌ی مفرق می باشند . در واقع ، به جز نام، این دو هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند! جاوا اسکریپت عموماً در اسناد HTML مصرف می‌شود (صفحات وب) و نمی‌تواند به صورت پروگرام مستقل در سیسـتم ‌علت اجرا شود. هر چند که نام‌گذاری و فرد دهایشان در صفحات وب می‌تواند تا حدودی کاربر ان را گیج نماید ، اما این دو از یکدیگر مجزا هستند . از این قدیم ، در حالی که بخش بزرگی از صفحات موجود در وب از جاوا اسکریپت بهره می‌برند، فقط تعداد بسیار زیاد کمی از وب سایت‌ها از جاوا کمک گرفته‌اند. جاوا اسکریپ برای ایجاد صفحه‌های پویا و بسياري از قابلیت‌های وب سایت‌های مدرن مورد مصرف قرار می‌گیرد. جاوا اسکریپت بر روی رایانه فرد اجرا می‌شود و در واقع یک زبان کلاینت بیس است.

با توجه به جدا بودن این دو، از این پس فقط به ارائه شرح ات بیشتر پیرامون جاوا بسنده خواهیم کرد. همان جاوای که این روزها ناامن شده و بسياري از کاربر ان و متخصصین امنیت وب را به حساس کرده است.

جاوا ناامن است؟

جاوا دارای دو بخش اصلی است: اول «محیط میزبان زبان اجرا» (Runtime) که بر روی رایانه ‌ی شما اجرا می‌شود به سیـستم ‌علت مجوز می‌دهد پروگرام ‌های نوشته شده به زبان برنامـه نویسی جاوا را به درستی اجرا نماید ؛ و دوم، افزونه‌ی مرورگر که جهت اجرای صحیح پروگرام ‌های تحت وب طراحی شده است. زمانی که در رسانه‌ها از ناامنی جاوا می‌شنوید، منظور وجود حفره‌های امنیتی در افزونه‌ی ویژه جاوای مرورگر است. این در حالی است که برنامـه ‌های جاوا کلا ً ناامن نیستند این افزونه‌ی مرورگر است که مساله آفرین می‌شود.

جذاب است بدانید متخصصین لابراتوآرهای امنیتی کسپراسکای، افزونه‌ی مرورگر جاوا را مسئول ۵۰ درصد از حملات اینترنتی سال قدیم معرفی کرده ‌اند؛ روزی نیست که متخصصان امنیتی، غیرفع ال کردن این قابلیت را در مرورگر کابران توصیه کرده ‌اند. این متخصصین معتقد هستند که افزونه‌ی جاوا حفره‌های امنیتی متعددی است که به مجرمان اینترنتی اجازه ‌‌ی سرقت کلمات عبور کردن ، شماره کارت‌های اعتباری، دیگر اطلاعات شخصی کاربر ان را می‌دهد. متاسفانه هر از گاهی، حفره‌های امنیتی تری در این بستر یافت می‌شود.

آیا بایستی جاوا را غیر فعال کنم؟

حقیقت آن است که در اکثرا موارد اصلاً نیازی به نصب افزونه‌ی جاوا بر روی مرورگر رایانه ‌ی خود ندارید. اما چنانچه آن را پیشتر نصب کرده ‌اید و نظرتان با خواندن این مطلب عوض شده است، می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات مرورگر اینترنتی‌تان آن را به آسانی غیرفع ال نمایید. به همین خاطر در مرورگر کروم، دستور ذیل را در کادر نشانی وارد بکنید «chrome://plugins» و یا در مرورگر فایرفاکس به Tools > Add-Ons > Plugins بروید. سپس، با کلیک بر روی جمله Disable (غیرفع ال) آن را محو بکنید . تمام شد، خلاص!

هر چند افزونه‌ی مرورگر جاوا مشکلات امنیتی ویِژگزینشه خود را دارد، «محیط میزبان زبان اجرا» (یا Runtime) نیز در رایانه خالی از اشکال نیست. برای نمونه این برنامـه مرتباً از شما می‌خواهد تا آن را بروزرسانی نمایید، یا اینکه فضای ی از محیط system tray (کنار ساعت ویندوز) را اشغال کرده یا در نصب نوار وسائل (Toolbar) ویژه‌ای را بر روی رایانه شما نصب می‌کند!

به همین دلایل عموماً توصیه می‌کنیم عطای جاوا را به لقایش ببخشید، و آن را از سیـستم خود پاک کرده از این تمام دردسر خواسته ناخواسته رهایی یابید. تازه، هر زمان که حس کردید ً به محیط جاوا نیاز دارید، می‌توانید آن را مجدداً نصب بکنید ؛ تا آن زمان هم راحت‌تر هستید و هم ایمن‌تر! جهت پاک کردن جاوا از سیـستم خود به کنترل پنل رفته و همانجا سر جاوا را ببرید! اما اگر پروگرام ی بر روی رایانه دارید که با زبان جاو نوشته شده است باید بسته جاوا بر روی رایانه ان نصب باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “جاوا چیست؟ آیا امن است؟ باید از آن استفاده کنیم؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک