ایران چه امکاناتی برای بستن تنگه هرمز دارد؟

ایران چه امکاناتی جهت بستن تنگه هرمز دارد؟
76543456 390x261 ایران چه امکاناتی برای بستن تنگه هرمز دارد؟
سایت وعده صادق

به نوشته تحلیلگر بیزنس‌اینسایدر، اما، چیزی که قابلیت‌های ایران را ارتقا می‌دهد، زیردریایی‌های این کشور است. سه زیردریایی کلاس «کیلو»، به نوشته این تحلیلگر نظامی، «به شدت اثرگذار هستند .» این زیردریایی‌ها با توان نگهداری هجده فروند اژدر ۵۳۳ میلی‌متری، می‌توانند نفت‌کش‌های غول‌پیکر را در تنگه هرمز غرق کنند. ضعف این زیردریاییها، عمق کم تنگه هرمز است.

به گزارش وعده صادق پایگاه خبری – تحلیلی «بیزنس‌اینسایدر» در گزارشی به تشریح امکانات و توانمندی‌های ایران برای بستن تنگه هرمز پرداخته نوشته تهدیدهای تهران در این زمینه را نمی بایست «توخالی» تلقی کرد.
«هارولد هاچیسون»، تحلیلگر موارد نظامی می‌نویسد: «با توجه به اینکه ایران در جریان جنگ با عراق به دنبال بستن تنگه هرمز بود، این تهدیدها را نمی‌توان توخالی قلمداد کرد.»
وی در ادامه می‌نویسد قوت دریای ایران در حال حاضر دست‌کم ۵ ناوچه، سه زیردریایی کلاس «کیلو»، ۵۴ فروند قایق گشت‌زنی مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده دست‌کم شانزده فروند زیردریایی کوچک دارد. وی ادعا کرده قوت دریایی آمریکا شبیه درگیری سال ۱۹۸۸ می‌تواند قوت دریایی ایران را شکست بدهد، ولی دستیابی به این هدف در حال حاضر، دشوارتر از قدیم است. برای درک این موضوع، بایستی به نقشه نگاه انداخت.
«هاچیسون» می‌نویسد: «ایران در اکثر نقاط در طول تنگه هرمز، تا عرض ۶۰ مایلی جهت حمله به تانکرها نمی‌تواند نه فقط روی قوت دریایی، بلکه روی آتش‌بارهای موشکی خودکششی و سکوهای پرتاب ساحلی‌اش که حاوی موشک‌های ضدکشتی سی- ۸۰۲ و سی – ۲۰۱ هستند ، حساب باز نماید . کنترل ایران بر جزایر قشم و لاراک، برد موشک‌های مستقر در ساحل ایران را افزایش می‌دهند. این پایگاه‌ها را می‌توان با موشک‌های زمین به هوایی مانند SA-10 که ایران سالها به دنبال خریداری آنها از روسیه است نیز مورد حفاظت قرار داد.»
به نوشته این تحلیلگر موارد نظامی با در نظر گرفتن سرعت ۶۸۵ مایل در ساعت برای موشک، حتی کشتی ایجس هم برای حفاظت از نفت‌کش‌‌های غول‌پیکر در مساوی موشک‌های ضد کشتی با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود. فقط علت مثبت این نفت‌کش‌ها بزرگ بودن در نتیجه، محکم بودن آنها است، به نحوی که حتی کلاهک ۱۱۰۰ پوندی موشک سی – ۲۰۱ هم نمی‌تواند باعث غرق شدن این تانکرها شود.
«هاچیسون»، علی‌رناراحتی این درباره اصابت ابه احتمال زیاد لی موشک به این نفت‌کش‌های غول‌پیکر می‌نویسد: «اما چنین اصابتی، جهنمی به پا خواهد کرد. اصابت موشک باعث آتش‌سوزی نشت نفت به بیرون خواهد شد. در جنگ تانکر که در خلال جنگ ایران و عراق اتفاق افتاد، بیش از ۵۰۰ کشتی تجاری مورد اصابت قرار گرفتند.»
سلاح دیگری که ایران برای بستن تنگه هرمز در اختیار دارد، مین خواهد بود. عمق اندک تنگه هرمز (که کمتر از ۳۰۰ فوت است)، این منطقه را به محل مناسبی جهت استفاده از مین های ارتباط ی شناور روی آب مین‌های کف‌نشین تبدیل می‌کند.
به نوشته تحلیلگر بیزنس‌اینسایدر، اما، چیزی که قابلیت‌های ایران را بیشتر شدن می‌دهد، زیردریایی‌های این کشور است. سه زیردریایی کلاس «کیلو»، به نوشته این تحلیلگر نظامی، «به شدت اثرگذار می باشند .» این زیردریایی‌ها با توان نگهداری هجده فروند اژدر ۵۳۳ میلی‌متری، می‌توانند نفت‌کش‌های غول‌پیکر را در تنگه هرمز غرق کنند. ضعف این زیردریاییها، عمق کم تنگه هرمز است.
۱۶ زیردریایی کوچک کلاس غدیر ایران کمتر با این محدودیت مواجهند. این زیردریایی‌ها توان حمل همان اژدرهای صوتی زیردریایی‌های کلاس کیلو را دارند می‌توان از تعداد خیلی ی از آنها در تنگه هرمز مصرف کرد. چنانکه «هاچیسون» می‌نویسد در واقع ، آنها میدان‌های مین سیار هستند که زیاد خطرناک‌تر از آن هستند که شما شاید فکر بکنید .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ایران چه امکاناتی برای بستن تنگه هرمز دارد؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک