وزیر ارشاد: موضع ایران درباره ‌ لغو حج تغییر نکرده است

وزیر ارشاد: موضع ایران درباره ‌ لغو حج تغییر نکرده است
198094 431 وزیر ارشاد: موضع ایران درباره ‌ لغو حج تغییر نکرده است
خبر فوری

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی صراحتا اعلام کرد: حج عمره امسال برگزار نمی‌شود از سرگیری دوباره‌ی آن‌ها در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار ندارد.
به گزارش پایگاه خبری مردمی ها، علی جنتی شایعه‌های مربوط به احتمـا ل از سرگیری عمره در سال ۹۵ را قویا تکذیب کرد و به ایسنا گفت: مواضع رسمی ایران درباره ‌ی لغو عمره تغییر نکرده از سرگیری آن مطلقا در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست.

جنتی با اشاره به کوتاهی دولت عربستان برای اجرای حکم دو مامور متعرض فرودگاه جده اظهار کرد: هرچند که این حکم در اختیار وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی ایران قرار نگرفته، اما طبق وعده‌ی عربستان قرار بود آن دو مامور محاکمه شوند که آن حکم را بدرستی اجرا نکردند. آن‌ها (دولت عربستان) قبلا در مذاکره با ایران با استناد به قوانین‌شان حکم دو مامور فرودگاه را اعدام اعلام کرده بودند، ولی حتی حکم قانونی خودشان را درست اجرا نکردند.

او اصرار کرد: با توجه به برخورد دولت عربستان، جمهوری اسلامی ایران تا کنون جهت از سرگیری عمره، اقدام رسمی انجام نداده است.

وی در ادامه‌ی سخنانش با اشاره به مواضع ایران درباره ‌ حج، گفت: انجام مناسک حج جدا از موارد سیاسی ما نیست. ارتباطات سیاسی ما با عربستان سعودی به گونه‌ای است که بسياري از این پل‌ها خراب شده و مرمت آن زمان بسياري را می‌طلبد، پس امکان برگزاری حج حداقل و مطلقا امسال وجود ندارد.

جنتی افزود: می بایست دید دولت عربستان در سال‌های آینده نظرات جمهوری اسلامی را با وجود تیرگی ارتباطات سیاسی تامین می‌کند یا خیر. چنانچه آن‌ها بپذیرند با دولت ایران و زائران ما مثل قدیم رفتار کنند، احتمال دارد حج برقرار شود، ولی حتمـا امسال حج انجام نمی‌شود.

دولت ایران از سال ۹۴ عمره را تا اجرای حکم اعدام دو مامور فاسد فرودگاه جده، به حالت تعلیق درآورد. عربستان با آن‌که قبلا اعلام کرده بود شدیدترین احکام آن کشور را برای آن دو مامور فاسد به اجرا می‌گذارند،طبق آنچه مسوولان سازمان حج و وزارت خارجه تا کنون گفته‌اند؛ حکم چندان با واقعیت‌ها غرابت ندارد. از طرف دیگر نیز دولت عربستان با اعمال برخوردهای سیاسی در مذاکرات حج، زائران ایرانی را هم امسال از حج تمتع محروم کرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “وزیر ارشاد: موضع ایران درباره ‌ لغو حج تغییر نکرده است”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک