بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

Vitamins and Minerals for Building Muscle بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

Banner 3 Gif1 بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

زمانی که از باشگاه به منزل و خانه برمی‌گردید، رشد عضله و همچنین ترمیم آن هم در سلول‌های‌تان در حال روی دادن می باشد. تولید سلولی و همچنین ترمیم بافت بستگی به ویتامین‌ها و همچنین مواد معدنی گوناگونی دارد. آن ویتامین‌ها در یک رژیم غذایی متعادل وجود دارند ولی باید توجه داشت ممکن می باشد تصفیه‌ها و همچنین فرآوری‌هایی باعث شوند کمبودهایی به وجود بیاید و همچنین رشد و همچنین ریکاوری عضله را به تاخیر بیندازد. در آن مطلب از مجله علم ورزش بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن را معرفی می‌کنیم.

ویتامین A

ویتامین A یکی از ویتامین‌هایی می باشد که اغلب فراموش می‌می شود و همچنین معروف می باشد که جهت سلامت چشم مفید می باشد ولی باید توجه داشت سایر فواید آن هم نادیده گرفته می‌می شود. ویتامین A جهت ورزشکاران و همچنین بدنسازها مفید می باشد زیرا تولید پروتئین را که جهت رشد عضله ضروری می باشد تقویت می‌کند. با افزایش تولید پروتئین، از مقدار و اندازه و میزان ویتامین A کاسته می‌می شود، علتش هم آن می باشد که ویتامین A جهت تجزیه‌ی پروتئین حین پروسه‌ی ترمیم عضله مورد مستلزم و نیاز می باشد.

در صورتی که هنوز قانع نشدید که چقدر به ویتامین A مستلزم و نیاز دارید و همچنین چرا یکی از بهترین ویتامین ها می باشد، خوب می باشد بدانید آن ویتامین تاثیر مستقیمی بر تستوسترون دارد که قدرتمندترین هورمون بدن جهت عضله سازی می باشد. در مطالعه‌ای که روی ۱۰۲ نوجوان با تاخیر بلوغ انجام شد، مصرف مکمل ویتامین A و همچنین آهن توانسته بود منجر به بلوغی مشابه تیمی می شود که هورمون تستوسترون گرفتن کرده بودند. آن نشان می‌دهد کمبود ویتامین A می‌تواند تاثیر چشمگیری بر سلامت تولید تستوسترون در مردان در تمام سنین دارد. خلاصه آنکه ویتامین A با تحریک سلول‌های جوون جهت سریع‌تر بالغ و همچنین کامل شدن، نقش مهمی در ساخته یا ایجاد اقتدار و قدرت ساختاری ِ اکثرا و بیشتر در عضلات دارد.

ویتامین D

هنگام و زمانی که پای رشد و همچنین ریکاوری عضلات به میان می‌آید، ویتامین D یکی از بهترین ویتامین هایی می باشد که بحث‌های زیاد در موردش وجود دارد. ویتامین D تنها ویتامینی می باشد که بدن مستلزم و نیاز دارد تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد تا آن هم را تولید کند. همه‌ی ما می‌دانیم که ویتامین D جهت دور ماندن از بیماریها مهم می باشد و همچنین خیلی از اشخاص کمبود ویتامین D دارند، ولی باید توجه داشت آیا می‌دانید که آن ویتامین چگونه به رشد عضلات و همچنین ریکاوری آن هم‌ها کمک می‌کند؟

ویتامین D مهمترین ویتامین از جهت تولید تستوسترون می باشد! بعضی از مطالعات حتی نشان داده‌اند که مصرف مکمل ویتامین D در کنار برنامه جذاب و جالب و خوب‌ی تمرینی مناسب می‌تواند به مقدار و اندازه و میزان قابل توجهی اقتدار و قدرت انفجاری را در اشخاص بزرگسال افزایش بدهد. آن ویتامین حتی در تولید پروتئین نیز نقش اساسی دارد که تا حدودی به دلیل تاثیر آن هم بر تولید تستوسترون می باشد. مطالعه‌ای روی مردانی که تستوسترون‌شان پایین بود انجام شد و همچنین یافته‌ها نشان داد مصرف مکمل ویتامین D منجر به ۲۰ قسمت و بخش افزایش در تستوسترون آزاد شده بود. ویتامین D همچنین و علاوه بر تاثیرش بر تستوسترون و همچنین رشد عضله می‌تواند به سلامت استخوان‌ها نیز کمک کند و همچنین با همکاری کلسیم و همچنین منیزیم کمک بسیاری به رشد استخوان‌ها می‌کنند.


پیشنهاد مطالعه: مصرف ویتامین D چه فوایدی دارد؟ چه مواد غذایی ویتامین d دارند؟


ویتامین C

ویتامین C یکی از ویتامین‌هایی می باشد که زیاد در مورد‌اش نقل شده و همچنین می‌می شود. اول از همه ویتامین C یک آنتی اکسیدان بالقوه می باشد که از سلول‌های عضله در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ضمناً آن ویتامین به تشکیل تستوسترون و همچنین سایر هورمون‌های آنابولیک نیز کمک می‌کند. نقش ویتامین C در بدنسازی به همین جا ختم نمی‌می شود.

ویتامین C به تولید کلاژن نیز کمک می‌کند. کلاژن بنیادی‌ترین سازنده‌ی بافت همبند می باشد و همچنین ویتامین C مولفه‌ای ضروری در حفظ استخوانها و همچنین عضلات در برابر آسیب به شمار می‌رود. با تقویت کلاژن، مفاصل بهتر می‌توانند مقاومت‌های سنگین را تحمل کنند و همچنین در پس نتیجه آن می شود که احتمال آسیب کمتر می‌می شود. در مطالعه‌ای که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شد محققان دریافتند مصرف مکمل ویتامین C قبل و همچنین بعد از تمرین، درد عضلانی را کاهش داده و همچنین از اکسیداسیون گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان خیلی زیاد قوی می باشد جلوگیری کرده بود. آن نقطه‌ی خیلی زیاد مهمی می باشد زیرا درد عضلانی تاخیری (DOMS) اصلا خوشایند نیست و همچنین ویتامین C می‌تواند از آن درد کم کند و همچنین همزمان نقش آنتی اکسیدانی در سطح سلولی داشته باشد. پس آن ویتامین را نیز می‌قدرت یکی از بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی و همچنین عضله سازی دانست.

Vitamins for Building Muscle0 بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن


پیشنهاد مطالعه: چرا مصرف ویتامین C جهت درمان یا جلوگیری از سرماخوردگی مفید نیست؟


ویتامین E

ویتامین E کاربردهای عملی بسیاری دارد. خیلی‌ها می‌دانند که ویتامین E درمانی جهت استرچ مارک‌ ها (ترک پوست) و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات پوستی می باشد، ولی باید توجه داشت از فواید اکثرا و بیشتر آن هم اطلاعی ندارند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قدرتمند می باشد که به استحکام سلول‌ها در بدن کمک می‌کند. ورزش و همچنین تمرینات شدید، رادیکال‌های آزادی در بدن تولید می‌کند که از فرآورده‌های جانبی ِ مسموم ِ ناشی از تنفس سلولی خواهند بود.

با تجمع آن رادیکال‌های آزاد، بدن مسموم‌تر شده و همچنین منجر به ضعف عملکرد، اختلال در رشد عضله و همچنین ریکاوری و همچنین ضعف سیستم ایمنی می‌می شود. ویتامین E به آن رادیکال‌های آزاد حمله ور شده و همچنین آن هم‌ها را از بدن خارج می‌کند. پس نتیجه آن می شود که‌ی نهایی آن می باشد: استرس اکسیداتیو کمتر و همچنین کاهش آسیب عضلانی. همچنین و علاوه بر فواید نقل شده، ویتامین E یک پیشگیرنده‌ی طبیعی و همچنین درمانی جهت تصلب شرایین می باشد که در آن هم عروق کاروتید در اثر استرس اکسیداتیو، تنگ و همچنین باریک می‌شوند. ویتامین E می‌تواند با تقویت رشد عضلات و همچنین سرعت دادن به ریکاوری و همچنین تاثیرات مثبتش بر فشار خون، آن امکان را فراهم کند تا خون مغذی‌تری به عضلات فعال برسد.


پیشنهاد مطالعه: مصرف ویتامین E چه عوارض و همچنین فوایدی دارد؟


ویتامین‌های B (B6، اسید فولیک و همچنین B12)

ویتامین B6، اسید فولیک و همچنین B12 از مهمترین و همچنین بهترین ویتامین های تیم B از در باره‌ی رشد و همچنین ریکاوری عضلات خواهند بود. هم ویتامین B6 و همچنین هم ویتامین B12 نقش مستقیم در متابولیسم پروتئین دارند. مطالعات نشان داده که هر چه پروتئین بیشتری مصرف کنید، به ویتامین B6 بیشتری جهت پشتیبانی از سوخت و همچنین ساز ناشی از افزایش مصرف پروتئین مستلزم و نیاز خواهید داشت.

یک واقعیت و حقیقت جذاب و جالب دیگر در مورد ویتامین B6 آنکه آن ویتامین جهت جذب ویتامین B12 مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد. آن ویتامین‌های B باهم در تولید سلول‌های قرمز خون و همچنین سلول‌های ایمنی بدن نقش مهمی دارند و همچنین هر دو در رشد و همچنین ترمیم عضلات ارزشمندند. مصرف اسید فولیک (ویتامین B9) در ترکیب با ویتامین B6 و همچنین ویتامین B12 می‌تواند سطح هموسیستئین را کاهش داده و همچنین تولید نیتریک اکسید و همچنین عملکرد اندوتلیال را بهبود بدهد. پس نتیجه آن می شود که‌ی نهایی آنکه، جریان خون بهتر شده و همچنین مواد مغذی راحت‌تر به عضلات فعال انتقال داده می‌شوند.

ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B1 نیز از بهترین ویتامین ها به شمار می‌آید که مانند سایر ویتامین‌های B جهت تولید انرژی در سلول ضروی می باشد. ویتامین B1 از عملکرد سیستم عصبی نیز حمایت می‌کند تا پیام از مغز به عضلات به خوبی منتقل می شود. بدون ویتامین B1، قابلیت انقباض عضلانی و همچنین ریکاوری بعد از تمرینات سنگین خیلی زیاد دشوار خواهد بود.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

ویتامین B2 بر سوخت و همچنین ساز آهن تاثیر مثبت دارد و همچنین آن امکان را فراهم می‌کند تا خون سرشار از اکسیژن به خوبی در سراسر بدن نشر یافته شده شده و همچنین در پس نتیجه آن می شود که خستگی عضلانی به حداقل برسد. زمانی که ویتامین B2 در سطح بهینه می باشد، تولید گلبول‌های قرمز خون به ماکسیمم می‌رسد. ویتامین B2، تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی نیز هست و همچنین از گلوتاتیون در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و همچنین التیام بافت عضله را راحت‌تر می‌کند.

ویتامین B3 (نیاسین)

ویتامین B3 به ساختن هورمون‌های استروئیدی گوناگونی در غدد آدرنال و همچنین سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کند تا ریکاوری و همچنین رشد عضلات تقویت می شود. همچنین آن ویتامین با افزایش جریان خون و همچنین کاهش تریگلیسرید و همچنین کلسترول خون، به سلامت قلب و همچنین عروق نیز کمک می‌کند. ویتامین B3 در تولید آمینو اسیدها در مغز نیز نقش مهمی دارد که قابل توجه‌ترین‌شان تریپتوفان بوده و همچنین در نهایت تولید فرارسان‌های عصبی مهمی زیرا و به درستی که سروتونین و همچنین دوپامین را افزایش می‌دهد. ضمناً ویتامین B3 بخشی از فاکتور تحمل گلوکز (GTF) را تشکیل می‌دهد. بنابراین می‌قدرت آن هم را یکی از بهترین ویتامین ها جهت ریکاوری دانست.


پیشنهاد مطالعه: مصرف مولتی ویتامین و همچنین بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین


ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)

ویتامین B5 جهت تولید کلسترول مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد. کلسترول جهت بدنسازها اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا پیش دخل و درآمد تولید هورمون‌های استروئیدی مانند تستوسترون می باشد. کلسترول، ویتامین D را نیز افزایش می‌دهد که سلامت استخوان را از طریق کمک به جذب کلسیم تقویت می‌کند. ویتامین B5 جهت کمک به گوارش ضروری بوده و همچنین باعث می‌می شود پروتئین‌ها، چربی‌ها و همچنین کربوهیدرات‌هایی که مصرف می‌کنید، بیشتری تاثیر را داشته باشند.

ویتامین B7  (بیوتین)

ویتامین B7 جهت متابولیسم کربوهیدرات‌ها و همچنین چربی‌ها در بدن بکار می‌رود. در فرایند گوارش، قندها با کمک ویتامین B7 به انرژی قابل مصرف تغییر پیدا کردن می‌شوند. علی رغم شایعاتی که رواج دارد، چربی‌ها جهت عضله سازی ضروری‌اند. غشای سلولی، شامل سلول‌های بافت عضله، تنها و فقط در حضور آنزیمی به نام استیل  Co-A که ویتامین B7 قسمت و بخش مهمی از آن هم می باشد می‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. بی‌نظمی‌های سیستم عصبی و همچنین گرفتگی‌های عضلانی ناشی از اختلال در توانایی تنظیم قند می‌تواند پس نتیجه آن می شود که‌ی کمبود ویتامین B7 باشد.

Vitamins for Building Muscle بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

ویتامین B12 (کوبالامین)

یکی دیگر از بهترین ویتامین ها که به نوعی همه ما آن هم را می‌شناسیم، ویتامین B12 کوفاکتوری جهت آنزیم‌های متیونین سنتاز و همچنین ال متیل مالونیل می باشد. آن ویتامین جهت تکثیر سلولی (خون‌سازی) و همچنین عملکرد سیستم عصبی ضروری می باشد. تکثیر سلول‌ها در بافت عصبی و همچنین دستگاه گوارش و همچنین مغز استخوان در حضور آن ویتامین صورت می‌گیرد.

زینک (روی)

زینک به بدن کمک می‌کند تا از پروتئین‌ها و همچنین کربوهیدرات‌ها و همچنین چربی‌هایی که می‌خوریم بهره بری و استفاده کند. همچنین زینک، ماده‌ی معدنی مهمی در ریکاوری بعد از تمرین بوده و همچنین از سیستم ایمنی حمایت می‌کند. آن ماده‌ی معدنی مهم، در باره‌ی رشد عضلات نیز به تولید هورمون مهم تستوسترون کمک می‌کند. خیلی از اشخاص مستلزم و نیاز خود به زینک را از طریق مصرف مکمل آن هم جواب می‌دهند ولی باید توجه داشت در صورتی که هر روز خدا اکثرا و بیشتر از ۲۵ میلی گرم زینک گرفتن کنید ممکن می باشد پیشامد جدید ساز می شود. آن امکان وجود دارد که مصرف زیاد زینک منجر به کمبود مس شده و همچنین کم خونی و همچنین ضعف استخوان‌ها را به دنبال داشته باشد.

منیزیم

منیزیم هم کمک می‌کند تا غذایی که می‌خورید به انرژی تغییر پیدا کردن می شود و همچنین با کاهش احساس خستگی و همچنین ضعف، عملکرد اسپورت و ورزشی‌تان را بالا می‌برد. در باره‌ی ریکاوری هم منیزیم می‌تواند جهت آنهایی که جهت خوب خوابیدن مشکل دارند خیلی زیاد مفید باشد، زیرا امکان یک خواب با کیفیت را فراهم می‌کند تا تلاشهای سخت‌تان در باشگاه منتهی به رشد عضلات شوند.

آهن

آهن به تولید سلول‌های قرمز خون که مسئول حمل خون اکسیژن‌دار در سراسر بدن خواهند بود کمک می‌کند. بنابراین نداشتن آهن کافی می‌تواند موجب پایین بودن سطح انرژی و همچنین خستگی شده و همچنین بر تمرینات اثر بگذارد. زنان نیز به دلیل از دست دادن خون در زمان قاعدگی ممکن می باشد دچار کمبود آهن شوند، بنابراین مصرف مکمل آهن ممکن می باشد جهت سلامتی و همچنین بهبود عملکرد اسپورت و ورزشی در آن شرایط مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری باشد.

کلسیم

حتماً می‌دانید که کلسیم جهت استخوان سازی و همچنین حفظ آن هم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد. تمرینات منظم بدنسازی می‌تواند تراکم استخوان را افزایش بدهد و همچنین از ریسک پوکی استخوان در سال شمسی‌های بعدی زندگی بکاهد. کمبود کلسیم باعث می‌می شود بدن بافت استخوان را تجزیه کند تا سطح کلسیم را در بدن نرمال نگه دارد. کلسیم همچنین و علاوه بر تراکم استخوان، جهت پروسه‌ی انقباض تمامی عضلات شامل قلب نیز حیاتی می باشد.

ورزشکاران به آن مواد مغذی اکثرا و بیشتر مستلزم و نیاز دارند

اشخاص ورزشکار به دلیل تمرینات شدید و همچنین نیازهای خاص بدنی بایستی و حتما مواد مغذی بیشتری گرفتن کنند، زیرا و به درستی که اکثرا و بیشتر در معرض کمبود ویتامین‌ها و همچنین مواد معدنی‌اند. بدنسازها به خاطر استرس اکسیداتیو زیاد، آسیب‌های سلولی و همچنین عرق‌های بسیاری که می‌ریزند بایستی و حتما توجه ویژه ای به تغذیه داشته باشند تا رشد عضلانی و همچنین ریکاوری آنها به خوبی انجام می شود، بنابراین مصرف بهترین ویتامین هایی که معرفی شد می‌تواند مفید واقع می شود، ولی باید توجه داشت در نظر داشته باشید به مشورت پزشک مصرف می شود.

هر گونه کپی برداری از مباحث و مطالب مجله علم ورزش و همچنین بازنشر آن هم در شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی تحت وب و همچنین گوشی موبایل، بر اساس ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی جرائم اینترنتی، جرم و جنایت محسوب شده و همچنین پیگرد قوانین و قانونی دارد.

تهیه و همچنین ترجمه: elmevarzesh.com

منابع: muscleandstrength + theproteinworks + labrada

telegram elmevarzesh1 بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن

بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن در تاریخ ۲۰۱۸-۰۶-۲۷ ۰۰:۴۶:۱۵ نشر یافته شده شده می باشد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بهترین ویتامین ها جهت بدنسازی، عضله سازی و همچنین ریکاوری بدن”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک